Országszerte komoly károkat okozott a hétfői vihar és Újpestet sem kímélte az ítéletidő. A haváriahelyzetről Zsolnai Richárddal, az Újpesti Városgondnokság Kft. fasorfenntartás-vezető helyettesével beszélgettünk.
Az ország egész területén rendkívüli időjárás – az orkán erejű széllökések, az özönvízszerű esőzés és helyenként a jégeső – komoly kihívások elé állította a térségünket. A hétfő délután átvonuló heves vihar a vonatközlekedést sem kímélte, de a 100 km/órát is meghaladó széllökésekkel, jégesővel és zivatarokkal érkező hidegfront nemcsak a vasúti közlekedést bénította meg, hanem hétfőn a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér forgalmát is átmenetileg felfüggesztették. A kifutópályákra hullott törmelék, a szél által feltépett burkolatok és a 2A terminál beázása miatt a légi közlekedés is leállt egy időre.
Hétfőn a vihar következtében országszerte több mint 150 ezer háztartás maradt áram nélkül. Bár a helyreállítási munkák folyamatosan zajlanak, kedd este még mindig mintegy 40 ezer szolgáltatási ponton nem volt áramszolgáltatás, ez a szám szerda reggelre 20 ezerre csökkent.
A viharkárok mielőbbi felszámolása érdekében megerősített kapacitásokkal dolgoznak a szakemberek. A kárbejelentések száma szerdán délelőttre közelítette a 10 ezret. A hétfői vihar nemcsak országos szinten okozott komoly fennakadásokat – Újpest sem maradt ki az ítéletidőből. A heves időjárás több ponton is nyomot hagyott a városban. Az esettel kapcsolatosan Zsolnai Richárd minősített faápolóval, az Újpesti Városgondnokság Kft. fasorfenntartás-vezető helyettesével beszélgettünk.
Az Újpesti Városgondnokság Kft. munkatársai a katasztrófavédelem szakembereivel szoros együttműködésben, vállvetve dolgoznak a viharkárok felszámolásán. A munka hétfőn egészen késő estig zajlott, kedden pedig már kora reggeltől folytatták a helyreállítást – fáradhatatlanul, egész nap és még péntekre is maradt tennivaló.
Zsolnai Richárd elmondta, hogy a hétfői vihar Újpesten különösen a Duna-part környékén és a belsőbb városrészeken okozott fennakadásokat. Bár a teljesen kidőlt vagy komoly sérülés miatt eltávolítandó fák száma húsz alatt maradt, az ágleszakadások és törések száma magasabb volt – különösen azokon a területeken, ahol a lakótömbök egyfajta „szélcsatorna-hatást” idéznek elő, jelentősen felerősítve a széllökéseket.
Újpest közterületein mintegy 45 ezer fa található, és egy-egy szélsőséges időjárási esemény egyiküket sem kíméli. A klímaváltozás következményeként egyre gyakoribbá és intenzívebbé válnak az extrém időjárási jelenségek, mint a hirtelen lezúduló csapadék, az orkánerejű szél, vagy épp a hosszú, aszályos időszakokat követő viharok. Ezek a szélsőségek komoly terhelést jelentenek a városi zöldfelületek, különösen a közterületi fák számára. Még a rendszeresen megfigyelt, gondosan ápolt fák is nehezen viselik ezeket a környezeti hatásokat – sokszor gyengült gyökérzetük, az esetlegesen felázott talaj és az erős széllökések okozta ágleszakadások miatt válhatnak veszélyessé extrém időjárási körülmények között.
Káposztásmegyeren a lakótelep építésekor kifejezetten gyors növekedésű fafajokat ültettek, hogy mihamarabb árnyékot és zöldfelületet biztosítsanak az ott élőknek. Ezek a fák bár gyorsabban növekednek, de lazább szöveti szerkezettel rendelkeznek, a szélsőséges terhelésnek kevésbé ellenállók, mint például a város más részein gyakrabban előforduló platánok vagy japán akácok.
Az Újpesti Városgondnokság Kft. szakemberei folyamatosan ellenőrzik és monitorozzák a közterületi faállomány állapotát. A favizsgálatot nemcsak vizuálisan, hanem speciális műszerekkel is végzik. Fát akkor távolítanak el, ha már balesetveszélyessé válik, vagy kertészeti beavatkozással állományban biztonsággal már nem tartható – minden más esetben a fa megmentése az elsődleges cél.
Az Újpesti Városgondnokság Kft. az ország legjobb, a Magyar Faápolók Egyesülete által minősített favizsgáló szakmérnökeivel együttműködve végzi a fák vizuális és műszeres favizsgálatát. Fontos azonban tudni, hogy még a legalaposabb vizsgálatok is legfeljebb 120 km/órás (33m/s) szélterhelésig tudják garantálni a fák biztonságát.
A mostani hétfői vihar következtében több olyan fa is kidőlt, amelyekről külső jelek alapján, műszeres favizsgálat nélkül még a hozzáértők sem feltételezték volna, hogy ki fognak dőlni.
A szakemberek felhívják a lakosság figyelmét, hogy a következő napokban lehetőség szerint ne parkoljanak fák alá. A hétfői vihar során meggyengült ágak és koronarészek további csapadék és szél hatására leszakadhatnak, és komoly károkat, sérüléseket okozhatnak.
Különösen veszélyesek lehetnek azok az ágak, amelyek ugyan nem törtek le, de megsérültek vagy megroggyantak. A nedvességgel telített lombtömeg és az esetleges újabb viharos szél jelentős terhelést ró ezekre, növelve a leszakadás kockázatát. Emellett a felázott talajban álló fák gyökérzete is instabillá válhat, így erősebb széllökések hatására egy-egy teljes fa megdőlése is előfordulhat.
A HungaroMet szerint a viharos időjárás szerdán érte el csúcspontját, ezt követően a ciklon fokozatosan veszít erejéből. A hét második felében ugyan enyhülés várható, de elszórtan továbbra is előfordulhatnak záporok és zivatarok. Vasárnapra azonban visszatér a nyári idő: a nappali hőmérséklet 26 és 32 Celsius-fok között alakulhat.