Eltűntek a gombák az újpesti piacról – A szárazság még az erdőket is kiszárította

  •  
  •  
  •  

 

Február óta Katona Ildikó felel az Újpesti Piac és Vásárcsarnokban a vadon termő gombák bevizsgálásáért – az utóbbi hetekben azonban meglepően kevés dolga akadt.

„Az elmúlt öt hétben egyetlen gombát sem kellett megvizsgálnom.” – mondja Katona Ildikó, akit pénteken, szombaton és hétfőn találhatnak meg a piac gombavizsgáló irodájában. A különös csend oka egyszerű: a természetes élőhelyeken tapasztalható rendkívüli szárazság. „Még az erdők talaja is porzik. Ilyen körülmények között a gombák egyszerűen nem tudnak előbújni a földből.”

Pedig máskor bőven akad dolguk: gombagyűjtők érkeznek a Farkaserdőből, a Pilisből, sőt a Börzsönyből is, hogy ellenőriztessék az aznapi zsákmányt. A cél egyértelmű – elkerülni, hogy mérgező gomba kerüljön a családi asztalra. „Általában rengeteg csiperkét hoznak, ez lehet a közeli erdők adottságaiból is fakad, de az is közrejátszhat, hogy ez a fajta jobban bírja a szárazságot.”

A gombavizsgáló munkája azonban nem csak rutinfeladat – komoly felelősség is jár vele. „Gyakori, és veszélyes tévedés a világító tölcsérgomba és a rókagomba összekeverése. Avatatlan szemmel szinte ugyanúgy néznek ki, de míg az egyik ehető, a másik fogyasztása súlyos mérgezést is okozhat.”

A nagy őzlábgomba is gyakori vendég a bevizsgálóban, bár eléggé kényes fajta. Hiába ehető, ha túl sok idő telik el a szedése és a vizsgálat között, könnyen romlásnak indulhat. „Volt már példa rá, hogy mire ideért a gomba, már nem felelt meg az egészségügyi előírásoknak.”

Ildikó nem ismeri a kompromisszumot: ami gyanús, vagy határérték alá esik, az megy a kukába. „A gyanús példányokat ugyanúgy megsemmisítjük, mint a mérgezőket, hiszen életek múlhatnak rajta.” – mutatott rá Ildikó, akit pénteken és szombaton hét és tizenegy, hétfőn pedig nyolc és dél között kereshetnek fel a bizonytalan gombaszedők. Az egyébként keramikus végzettségű szakember szenvedélyesen végzi munkáját, és hisz benne, hogy a gombavizsgálat kultúrája igenis része kell legyen a felelős gombagyűjtésnek.

Addig is viszont marad a remény, hogy előbb-utóbb esik végre egy kiadós eső – és újra megtelnek a kosarak a természet e különleges ajándékaival.