Újpest Önkormányzata és az UTE közös szervezésében évek óta működő nyári tábor igazi ajándék sok száz újpesti családnak, mert tartalmas elfoglaltságot kínál a szünidőben lábat lógató fiataloknak. Agyagozás, festés, zseníliadrótból vagy épp textilhulladékból készült apró műalkotások, vagy akár egy kis ízelítő a küzdősportokból – a nyári napközis táborban idén sem unatkoznak a gyerekek.
A táborban – melynek bázisa az Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium – a gyerekek belekóstolhatnak a sport és a művészet világába is.
A kézműves foglalkozásokon kipróbálhatják az agyagozást, festhetnek vagy éppen zseníliadrótból vagy textilhulladékból készíthetnek apró műalkotásokat.
– Mindennap legalább négy különböző foglalkozást tartunk, 20-25 fős csoportokban – meséli Földvári Ágnes, a Szűcs Sándor Általános Iskola tanára. – Ide most egyébként pihenni jött mindenki, a tanárok és a gyerekek is. Az a célunk, hogy egyedi dolgokat alkossunk a fiatalokkal, de közben segítsük is egymást. Készülnek babzsákok, figurák, ajándékok különféle anyagokból: bojtból, bőrből, zseníliadrótból – és a gyerekek elképesztő lelkesedéssel vetik bele magukat a változatos feladatokba.
A tábori műhelyek palettája valóban igen színes. Van, aki az agyagozásban jeleskedik, más inkább a pepecselősebb dolgokat szereti – ahogy a tanárok fogalmaznak. A résztvevő nevelők közül nyaranta többen évek óta visszatérnek. Vannak pedagógusok, akik négy-öt héten át dolgoznak a táborban, és elmondásuk szerint, minden alkalommal feltöltő élményként élik meg a gyerekekkel közös foglalkozásokat.
Az itt elkészült műalkotásokból pedig minden évben kiállítást rendeznek a Csokonai iskolában – így a tábor végén a szülők és testvérek is megcsodálhatják a gyerekek kreativitásának gyümölcseit.
Ízlések és pofonok
Ám nem csak az ecsetek és színes fonalak világában kalandozhatnak a gyerekek a napközistábor keretein belül– az UTE sportprogramjai is fontos részeit képezik a tábori hétköznapoknak. A Baross utcai küzdőteremben például taekwondo edzésen vehettek részt a gyerekek, ahol az első pillanatban még nyüzsgő hangyabolyra emlékeztető társaság pillanatok alatt alakult át fegyelmezett csapattá.
– A gyerekeknek szükségük van keretekre, és ezeket mi meg is adjuk nekik – mondja Böröczi Botond, az UTE taekwondo szakosztályának utánpótlás vezetőedzője. – Így sokkal jobban tudnak figyelni, gyorsabban fejlődnek, és közben még jól is érzik magukat.
A bemelegítést követően a fiatalok megismerkedtek az alapokkal, miközben a szemeikben végig ott volt a jókedvvel vegyes kíváncsiság. A szakemberek célja világos: nem versenyeredményeket várnak el a résztvevőktől, hanem csak azt, hogy minden gyerek kihozza magából a saját „napi maximumát”.
– A taekwondo mindenkié – hangsúlyozza Böröczi Botond. – Itt nem az számít, ki milyen szintet képvisel másokhoz képest, hanem az, hogy aznap milyen formában van. Ez egyéni vállalás, mi nem erőltetünk senkit. Csupán családias, támogató légkört próbálunk teremteni, ahol mindenki önmaga lehet.
A három szakedző – köztük Botond, a nemrég testnevelő tanári mesterdiplomát szerzett fiatal tréner – töretlen lelkesedése könnyedén ragad át a gyerekekre is.
Mert Újpesten a nyári tábor nem csupán napközbeni megőrzést jelent: ez egy olyan hely, ahol a sport és a művészet együtt felejthetetlen élmény jelent, és lehetőséget ad arra is, hogy a gyerekek megmutathassák ügyességüket, tehetségüket, kreativitásukat.