Idén nyáron a Föld a megszokottnál gyorsabban forog, aminek hatására egyes napok néhány ezredmásodperccel rövidebbek a szokásosnál. 2025-ben július 22-én volt a legrövidebb nap 1,33 ezredmásodperccel rövidebb a megszokottnál. Bár ez a változás a hétköznapokban szinte észrevehetetlen, a tudósok és a nemzetközi időmérő szervezetek komolyan figyelik a jelenséget – annyira, hogy most először felmerült: kivonhatnak egy másodpercet a hivatalos világidőből.
A Föld egyre gyorsabban forog, és ez már mérhető módon befolyásolja a napok hosszát – számol be róla a CNN, amely a Nemzetközi Földforgás- és Referenciarendszerek Szolgálata (IERS) és az Amerikai Haditengerészet Csillagvizsgálójának adataira alapozza tudományos cikkét. A mérések szerint 2025 egyik legrövidebb napja július 22-én volt: 1,33 ezredmásodperccel tartott kevesebb ideig, mint a megszokott 24 óra. Július 10-én 1,36 ezredmásodperccel rövidebb napot jegyeztek fel, a következő, hasonló rekordot pedig augusztus 5-ére jósolják, amikor várhatóan 1,25 ezredmásodperc lesz az eltérés. A tudósok figyelmét is felkeltette, hogy a Föld az utóbbi időszakban gyorsabban forog, ami azt eredményezi, hogy néhány nap a megszokottnál egy hajszálnyival rövidebb lett. A Föld forgását folyamatosan figyelik, és a legutóbbi adatok szerint 2024. július 5-én volt az eddig mért legrövidebb nap, 1,66 ezredmásodperccel rövidebb a megszokottnál.
Az első negatív szökőmásodperc az időmérés történetében
Bár a napok hossza a mindennapokban rögzítettnek tűnik, valójában apró eltérések vannak – ezredmásodpercek –, melyeket a Hold gravitációs hatása, légköri folyamatok vagy a Föld belső szerkezete is befolyásol. Ezek az apró különbségek azonban komoly hatással lehetnek például a globális technológiai rendszerek működésére, a műholdas rendszerekre, kommunikációs hálózatokra vagy pénzügyi tranzakciókra, ezért van szükség rendkívül pontos, atomórákon alapuló időmérésre.
Bár ezek a különbségek az emberek hétköznapi életében észrevétlenek, a műholdak, számítógépes rendszerek és távközlési eszközök szempontjából kulcsfontosságúak – ezért is figyelik ezeket az eltéréseket rendkívül precíz atomórákkal.
A tudósoknak most akár egy történelmi lépést is meg kell fontolniuk, hiszen elképzelhető, hogy a jövőben nem plusz, hanem mínusz másodpercet kell beilleszteni a világidőbe (UTC). Ez úgynevezett „negatív szökőmásodperc” lenne, amit eddig még sosem alkalmaztak. A tudósok szerint körülbelül 40% az esélye, hogy sor kerül erre, de a Föld gyorsulása egyre szembetűnőbb.
A forgás felgyorsulásának hátterében a Hold gravitációs hatása, az évszakok légköri változásai és a Föld belső, folyékony magjának lassulása áll. Érdekesség, hogy a klímaváltozás – pontosabban az olvadó jégtakarók hatása – lassítja a Föld forgását, ellensúlyozva a gyorsulást. Ha nem lenne globális felmelegedés, a negatív szökőmásodpercre már most is szükség lehetne.

Retro styled image of old scratched and run down pocket watches