Több évtizede a világ cserkészei minden évben február 22-én emlékeznek meg a cserkészet alapítója, lord Robert Baden-Powell (1857-1941), és felesége, Olave Baden-Powell (1889-1977) közös születésnapjáról. E napon a cserkészek az egyenruha egész napi viselésével tisztelegnek a cserkészet megalapítói előtt!
De mi is a cserkészet? – Önkéntes, vallásos, pártpolitikától független ifjúsági mozgalom, amely nyitott mindenki számára származástól, nemtől, társadalmi és vagyoni helyzettől, valamint vallási meggyőződéstől függetlenül. A cserkészet a világ legnagyobb gyermek- és ifjúsági mozgalma. A világ több mint 200 országában 50 millió cserkész dolgozik egy közös célért: segíteni a gyermekeket és fiatalokat, hogy aktív és elkötelezett felnőttekké váljanak. A Magyar Cserkészszövetség tagja a Cserkészmozgalom Világszervezetének, amely az ENSZ tanácsadó tagja. Magyarországon több mint 14 ezer cserkész tevékenykedik több mint 200 cserkészcsapatban.
A magyar cserkészek így köszönnek egymásnak: „Jó munkát!”, egymással pedig bal kézzel fognak kezet, jobb kezük három ujját tisztelgésre emelve, mely jelképezi kötelességeiket Istennel, hazájukkal és embertársaikkal szemben. A több millió cserkész jelszava világszerte:
„Légy résen!”
A cserkészliliom a cserkészet legismertebb jelképe, mely a helyes irányt mutatja, mivel ezt a jelképet gyakran használták az iránytűkön az északi irány jelölésére. A liliom három ága a cserkészfogadalom három részét jelképezi: kötelességteljesítés Isten, haza és embertárs iránt, segítőkészség, valamint a 10 cserkésztörvény megtartása. A cserkészek cserkészfogadalommal kötelezik magukat a cserkészéletre.
Hartai Gábor plébános,
cserkész segédtiszt