A hónap zöldsége a kelkáposzta

  •  
  •  
  •  

A kelkáposztafélék értékes tápanyagokat tartalmaznak, sok klorofilt, ásványi anyagot és vitamint. Energiatartalmuk kevés, a rosttartalmuk magas. Ezért az energiaszegény étrendben is jól alkalmazható. Nálunk a kelkáposzta, a fodros kel és a kínai kel a legismertebbek.

A kelkáposztát minél tovább főzzük, annál erősebb a szaga. Amikor főzzük, a kelkáposzta tetejére tehetünk 1-2 szelet kenyeret, ez beszívja az erős szagot. Amikor megfőtt a káposzta, kidobhatjuk a kenyeret. Ne főzzük sokáig a kelkáposztát, csak addig, amíg éppen megpuhul, és még kicsit roppan.

Pirított kelkáposzta: A kelkáposztát széles csíkokra vágjuk, olívaolajon aprított hagymát, fokhagymát pirítunk, majd rátesszük a káposztát. Jól átpirítjuk, sóval, borssal, curryvel, gyömbérrel ízesítjük. Önálló köretként, vagy tésztához keverve, reszelt sajttal tálaljuk.

Kelkáposztafasírt: Az aprított kelkáposztát pár percig főzzük, majd leszűrjük. Tojással, aprított hagymával, fokhagymával, sóval, borssal, fűszerparikával elkeverjük. Vízbe áztatott, lecsepegtetett zabpehely és búzakorpa keverékét dolgozzuk még bele. Végül kisütjük olajban.

Kelkáposztás burgonyakrémleves: Burgonya, hagyma, sárgarépa őrölt kömény, só, bors hozzávalókból levest főzünk. A laskára vágott kelkáposztát 8-10 percig roppanósra főzzük majoránnás, sós vízben. A burgonyalevest tejföllel behabarjuk és leturmixoljuk. Belekeverjük a levesbe a kelkáposztát.

Lecsós kelkáposztafőzelék: Olajon hagymából, paprikából, paradicsomból lecsós alapot készítünk. Az aprított kelkáposztát és kockázott burgonyát hozzákeverjük. Felöntjük kevés vízzel, sóval, borssal, őrölt köménymaggal, fűszerpaprikával ízesítjük. Végül behabarjuk kevés liszttel.

Lettner Annamária