Megérkezett a szép idő és ezzel együtt a kirándulások időszaka is. Ilyenkor sokkal több időt töltünk a szabadban, erdőkben, parkokban. Az újpesti kirándulók és futók egyik kedvenc helye a Farkas-erdő.
A szabadban töltött idő növeli a kullanccsal való találkozás esélyét. Ezek a kis vérszívók az árnyékos helyeket kedvelik, az erdő aljnövényzetében, a bozótosokban tartózkodnak a legszívesebben. Kedvenc rejtekhelyeik az erdők olyan részein találhatók, ahol a füves tisztások és a fás növényzet találkoznak, illetve a mélyen fekvő, sűrű árnyékos területek, ahová a napfény csak nehezen jut el.
A kullancs nem pottyan vagy ugrik a fáról, hanem a fűről, gazról akaszkodik rá az ember ruhájára, bőrére. A kullancscsípés a rovarcsípésektől eltérően fájdalommentes, azonban veszélyes lehet, mivel ezek az apró vérszívók számos fertőzést hordozhatnak, amelyeket a csípés során adhatnak át. Fontos tudni, hogy nem mindegyik kullancs fertőzött, és amennyiben valakit fertőzött kullancs csíp meg, akkor is viszonylag ritkán alakul ki betegség. A kullancs által terjesztett két leggyakoribb betegség a Lyme-kór és a vírusos agyvelőgyulladás. Tehát nagy szükség van óvintézkedésekre a kullancscsípés megelőzése érdekében, sokat tehetünk azért, hogy elkerüljük a találkozást!
A kullancsok elleni elsődleges védekezés mindig a zárt ruházat, sportcipő, hosszú szárú zokni viselése. Az erdei kirándulások és a táborozások során azonban ez a fajta öltözet nem mindig kivitelezhető, ilyenkor különböző természetes kullancsriasztó szerek alkalmazása segíthet távol tartani a kéretlen vendégeket.
Természetes ellenszerek
Különféle illóolajok felhasználásával vegyszermentes és hatékony kullancsriasztó szerek készíthetők házilag is. Szinte minden háztartásban megtalálhatóak a leghatékonyabb kullancsűzők, ezek közé tartozik a citrom, a levendula, a borsmenta és az almaecet. Az illóolajok egyébként önmagukban is alkalmazhatók: kirándulás előtt érdemes cseppenteni belőlük a bokára, a térdhajlatba és a fül mögé. De csak pár cseppet!
Amennyiben természetes kullancsriasztó szert használunk, fontos, hogy ezeknek a szereknek a hatása általában néhány órán belül elillan, ezért javasolt a használatot két óránként megismételni. Amennyiben piknikezni készülünk, érdemes a szabadba érkezés előtt a pokrócot is bepermetezni a kullancsriasztóval, valamint a helyszínen az aljnövényzetet is. De ne feledkezzünk el a cipőnkről és a lábszárunkról sem!
Minél előbb távolítsuk el!
Az óvintézkedések ellenére is előfordulhat, hogy egy kullancs megtalálja a rést a védekezésünk pajzsán. Éppen ezért fontos a nap végén az alapos önellenőrzés és a kullancs azonnali eltávolítása. A patikákban beszerezhető kullacscsipesszel könnyen eltávolítható.
A kullancs által hordozott kórokozók általában csak néhány óra elteltével kerülnek be a szervezetbe. Ha a fertőzött kullancs 24 órán keresztül a bőrben marad, akkor már szinte biztosan átadja a fertőzést, és ez esetben mindenképpen orvosi segítségre lesz majd szükségünk.