A magyar nyelv és irodalom vizsgasorral május 5-én kezdetét vette a 2025-ös érettségi

  •  
  •  
  •  

Az Oktatási Központ tájékoztatása szerint magyar nyelv és irodalomból középszinten 1140 helyszínen 77 972-en, emelt szinten 61 helyszínen 2278-an vizsgáztak.

Az újpesti érettségizőket közösségi oldalán dr. Trippon Norbert, Újpest polgármestere köszöntötte: „Kedves érettségiző diákok! Eljött a nap, ma megkezdődik az érettségi. Még most is emlékszem milyen volt elindulni a saját érettségim napján, reggelén. Izgalom, de egyben szorongás is volt bennem, hiszen az érettségi oly sok mindent meghatároz, életünk egyik legfontosabb vizsgája. Áttanult napok, s éjszakák előzik meg, várakozás, sok feszültség, de egyben öröm is, hiszen lezárul egy korszak és kezdődik majd egy új hamarosan. Sok sikert és kitartást kívánok minden érettségiző diáknak! Higgyetek magatokban, a tudásotokban! És ne feledjétek: nem vagytok egyedül, a szüleitek, családotok, tanáraitok és diáktársaitok mellett ott van Újpest összetartó közössége is! Mind szurkolunk nektek, mind tudjuk sikerülni fog!”

Megcsináltuk! Sikerült! – az érettségizők többsége ezzel a felkiáltással jött ki az Újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumból. Az intézmény diákjai, ahogy sokan mások, arra számítottak, hogy Jókai Mór neve felbukkan majd valamelyik feladatban, mivel idén ünnepeljük az író születésének 200. évfordulóját. De nem így történt.  Erről így nyilatkozott az Újpest Médiának az egyik érettségiző a vizsga után:
A műveltségi az, ami talán bonyodalmat okozott, mivel ugye többen mondták, hogy Jókait, illetve József Attilát nézzük át, mert nekik van inkább évfordulójuk és egyáltalán nem volt benne, szóval ez egy kicsit érdekes volt, de lehet, hogy pont ezért nem rakták bele.

A középszintű magyar nyelv és irodalom írásbeli vizsgán a feladatok megoldásához a diákoknak 240 perc állt a rendelkezésükre. Két feladatlapot kaptak: az első megoldására 90, a másodikra pedig 150 percük volt. Az első feladatlap egy szövegértési-nyelvi és egy irodalmi feladatsort tartalmazott. A második részben szövegalkotási feladatot kellett megoldaniuk a diákoknak, akik vagy Örkény István egy novelláját elemezték, vagy irodalmi művek történelmi eseményekhez való viszonyáról írtak egy témakifejtő esszét. Emelt szinten is 240 perc állt a diákok rendelkezésére. A vizsga szövegértési és nyelvi-irodalmi műveltségi feladatsorból, valamint két különböző szövegalkotási feladatból állt: az egyik egy műértelmező szöveg, míg a másik egy reflektáló szöveg volt. Helyesírási szótárt a közép- és az emelt szintű vizsgán is lehetett használni.

Május 6-án, kedden matematikából középszinten 73 318-an, emelt szinten pedig 7798-an érettségiznek.