December 12-én tartotta idei közmeghallgatását Újpest Önkormányzatának Képviselő-testülete, melyre több mint 100 kérdés érkezett a lakosságtól. A legfontosabb téma az Újpest FC tervezett új stadionjának kérdése volt, de sok más ügyben is választ kaphattak az újpestiek az önkormányzattól.
Mint közismert, az Újpest FC tulajdonosa, a Mol-csoport új stadiont kíván építeni a csapatnak és a sajtóhírek szerint a helyszínt is megtalálták már, a Fóti út egykori Tungsram-telep lehet a jövőben a lila-fehérek otthona. A környéken, Újpest-kertvárosban élők számtalan kérdéssel fordultak a képviselő-testülethez, kíváncsiak voltak, mekkora beleszólása van az önkormányzatnak a tervezett beruházásba, milyen intézkedéseket kívánnak tenni, hogyan érintené a városrészt az új stadion zaj- és fényártalom, közbiztonság, közlekedés és egyéb szempontokból. Felmerültek olyan híresztelések is, melyek szerint az említett Fóti úti ingatlanon nagyszabású lakóház-építést terveznek.
Dr. Trippon Norbert polgármester hosszú válaszban reagált a kérdésekre és igyekezett tisztázni az üggyel kapcsolatos félreértéseket. „Én magam is a közelben élek a családommal, ebből következik, hogy ha valakinek az szívügye a kérdés, részint Újpest polgármestereként, részben a környéken élőként és családapaként, az én vagyok. Ennek megfelelő lelkiismeretességgel igyekszem viszonyulni hozzá” − fogalmazott dr. Trippon Norbert.
A polgármester először ismertette az építkezésekkel, beruházásokkal kapcsolatos hatályos jogszabályokat. 2020 márciusától a kormány elvette az önkormányzatoktól azokat az építés-igazgatási jogköröket, melyek magukba foglalták az építési és bontási engedélyek kiadását, ezekre kizárólag a kormányhivatal jogosult. Idén augusztustól az önkormányzat már nem is láthatja, kinek adott ki ilyen engedélyeket a kormányhivatal.
Az önkormányzat kizárólag a településen hatályos szabályozási tervekben, építési szabályzatban gyakorolhat kontrollt egy tervezett beruházás felett. Az Újpesten jelenleg érvényes szabályozási terv kizárja mind a stadion-, mind a tömeges lakásépítések lehetőségét az érintett Fóti úti ingatlanon. Jogi értelemben csak akkor lehet ez alól kivétel, ha egy kormányzati döntéssel az ingatlant rozsdaövezetbe sorolják, vagy a projektet kiemelt kormányzati beruházásnak minősítik, ezzel mentesítik a helyi szabályozási döntés alól. Ilyen kormánydöntés eddig még nem született.
Ezt követően dr. Trippon Norbert tisztázta, mit is lehet pontosan tudni a „stadion-ügyben” és mi a jelenlegi állapot. A Fóti úti ingatlan tulajdonosa továbbra is a 2A Ingatlanbefektetési Kft., jelenleg sem a Mol, sem az Újpest FC nem rendelkezik tulajdonviszonnyal. A bontási munkák a jelenlegi tulajdonos megbízásából zajlanak, vélhetően bontási engedély birtokában. A képviselő-testület november 7-i ülésén felhatalmazták a polgármestert és a testületet, hogy az Újpest FC-vel párbeszédet kezdeményezzenek a projekt kapcsán.
December 3-án Ratatics Péter klubelnök az önkormányzati hivatalban járt egyeztetésen, melynek során két dolog derül ki. Az Újpest FC valóban tárgyalásokat folytat annak érdekében, hogy megvásárolják a 2A Ingatlan Kft-től a Fóti úti ingatlant, de az adásvétel ügyében végleges megállapodás még nem köttetett meg, másrészt világossá tették, a klub ezt az ingatlant preferálja stadion és park építésére. Ez azonban egyelőre csupán erős terv a részükről. Tervdokumentációt sem az egyeztetésen, sem más formában nem mutattak, sem az önkormányzat, sem a polgármester nem látott semmi ilyet.
Az Újpest-kertvárosban élőket érintő konkrét kérdésekre, lehetséges problémákra − például az említett zaj- és fényszennyezés, a közlekedést érintő kérdések, az ingatlanárak esetleges változása, satöbbi − dr. Trippon Norbert szerint csak akkor lehet majd válaszolni, amikor már léteznek tervek és van egy konkrét partner, aki tárgyalni szeretne az önkormányzattal. Ugyanakkor az önkormányzat elkötelezett abban, hogy megfelelő helyen és időben a lakosok bevonásával fórumokat szervezzen és felajánlotta az Újpest FC-nek az ebben való proaktív közreműködést. A polgármester megismételte: jelenleg még a hatályos építési rendelet sem engedélyez stadion- vagy tömeges lakásépítést a kérdéses helyszínen.
Dr. Trippon Norbert megígérte, a fejleményekről folyamatosan tájékoztatni fogja a lakosságot, és amikor elérkezik az idő, az önkormányzat nagyon is határozottan kíván fellépni. „Legjobb tudásom és több mint húszéves politikai tapasztalatom alapján fogok eljárni ebben a kérdésben. Önökkel vagyok, Újpesttel vagyok, az Újpest-kertvárosban élőket képviselem. Mindent meg fogok tenni annak érdekében, hogy a legjobb politikai döntések szülessenek.”
A közmeghallgatáson szóba került még többek között a Perényi Zsigmond utcában tapasztalható túlzsúfoltság az ott parkoló autók miatt és az igény egy parkoló kialakítására. Szecsődi Tamás alpolgármester válaszában kifejtette, a javasolt helyszín, a Perényi Zsigmond utca 3. szám alatti ingatlan magántulajdonban van, így nem lehetséges ott parkoló építése, az önkormányzat ugyanakkor rendezni igyekszik a kérdést, az utcában működő gazdasági társaságokat felszólítják, oldják meg máshogy munkavállalóik parkolását.
Felmerült még ugyanennek a környéknek a tömegközlekedésében tapasztalható problémák ügye, a 195, 104, 204 és 122E buszok járatsűrűsége és követési ideje, valamint a kérdés, miért szüntették meg a 122E megállóját a Tímár utca és a Váci út sarkánál. Déri Tibor alpolgármester a kérdésre válaszként a tavasszal lezajlott társadalmi egyeztetésre hivatkozott, melyben a BKK − Budapesti Közlekedési Központ szakemberei felmérték az Újpesten élők igényeit, meghallgatták a tapasztalataikat és ez alapján módosították a buszjáratok közlekedését, elsősorban a 196-os busz útvonalának módosításával, meghosszabbításával Káposztásmegyer lakótelepig.
A 122E érintett megállójában a felmérések szerint nagyon kevés átszálló volt, ezért a megállóhely módosítása több embernek jelent előnyt mint hátrányt. A 122E buszjárat feladata, hogy Káposztásmegyer II és Újpest-központ metróállomás között gyors kapcsolatot teremtsem, ezért minden új megálló időveszteséget okoz az átutazó többség számára. Az érintett részeken a BudapestGO alkalmazás szerint 4-5 percenként érkezik egy-egy busz, a ritkább, 20 perces követési idő csak a késő esti órákban tapasztalható.
Felvetődött, hogy az önkormányzat szervezzen az Újpesten élő idősek számára internet használati tanfolyamot, hiszen napjainkban a legtöbb dologról a világhálón keresztül lehet tájékozódni, illetve az ügyek intézéséhez is elengedhetetlen. Dr. Trippon Norbert polgármester kifejtette, hamarosan megkezdi működését az önkormányzat idősügyi kabinetje, számukra ki lesz adva feladatként a hasonló tanfolyamok szervezése, melyeket meghirdetnek majd az önkormányzat kommunikációs csatornáin.
Szóba került még egy postapont létesítésének ötlete az Újpesti Piac- és Vásárcsarnokban, ahol az idős, illetve nehezen mozgó lakosok könnyebben tudnák intézni a csekkek befizetését, levelek feladását és más postai alapszolgáltatásokat. Déri Tibor alpolgármester válaszában kifejtette, a terv már korábban, 2021-ben szóba került, a Magyar Posta azonban akkor a Covid-járványra és az István úti nagyposta közelségére hivatkozva a tárgyalási folyamatot megszakította.
Idén év elején az önkormányzat egy Káposztásmegyer II. lakótelepen kialakítandó új postahivatalról tárgyalt a Magyar Postával, mely szintén nem hozott eredményt, ugyanakkor az elmúlt hónapokban nem új postahivatal, hanem a már működők megvédése volt a legfontosabb. A Posta be akarta zárni a Káposztásmegyer I-en, a Galopp utcában működő egységét, de ezt nagy valószínűséggel sikerült megakadályozni. Mivel új feltételek születtek a Galopp utcai postahivatal működésével kapcsolatban, ezért újra felmerült annak a lehetősége, hogy a Posta meggondolja magát és mégis postapontot hoz létre a Vásárcsarnokban, esetleg a nagyposta feladatainak megosztásával − zárta a szavait az alpolgármester.
Azok az újpesti lakosok, akik kérdést nyújtottak be a képviselő-testület felé, de nem voltak jelen a közmeghallgatáson, 15 napon belül írásban fognak választ kapni a feltett kérdéseikre.