Amit az influenzaoltásról tudni érdemes!

  •  
  •  
  •  

Minden évben, az ősz beálltával felerősödik a vita arról, hogy kell-e és jó-e az influenza elleni oltás. A választ érdemes először a probléma tágabb összefüggésében megközelíteni.

Mindenféle oltással szemben van egy teljesen normális, hétköznapi félelme az embernek: a rendelő, a fehér köpeny, az injekciós tű – mind-mind olyan tényező, ami feszültséget kelt, ami kellemetlen emlékeket idéz fel. És van egy szintén normális fenntartás a tudományosan megmagyarázható, de a laikus számára nehezen érthető biológiai reakciókkal szemben. Másfelől meg vannak olyan csoportok, sőt szervezetek, amelyek a legkülönbözőbb hátsó szándéktól vezérelve kifejezetten az oltások ellen kampányolnak. Hogyan is lehet itt eligazodni?

Elsőként érdemes arra az immár történelmi tényre felhívni a figyelmet, hogy az oltásoknak köszönhetően tűnt el a feketehimlő, szűnt meg a gyermekbénulás, felejtettük el a torokgyíkot, vagy a mumpsz okozta férfi meddőséget. A mostanában a határon túli kanyarójárványokról és azok halálos áldozatairól érkező hírek emlékeztetnek bennünket arra, hogy a védőoltásoknak milyen fontos szerepük van egészségünk megőrzésében. A harmincas évektől az ezredfordulóig 1%-ára esett vissza azon megbetegedések aránya, amelyek oltással megelőzhetők. Ma már a legsúlyosabb következményekkel járó megbetegedésekre kötelező védőoltások állnak rendelkezésre, és a lakosság 98%-a meg is kapta ezeket.

A kötelező védőoltások mellett van egy sor nem kötelező oltás is. Ilyen a méhnyakrák megelőzését szolgáló HPV-oltás, a kullancsok által terjesztett agyhártyagyulladás elleni oltás, valamint a lakosság részéről legnagyobb számban igényelt influenza ellenes védőoltás. Sokaknak az influenza csupán egy pár napos kellemetlen betegség, de néhányuknál súlyos állapotot okoz. Fokozottan veszélyeztettek kockázati csoportjába tartoznak a 60 éven felüliek, krónikus betegségben szenvedők, várandós nők és a kisgyermekek; ápolást, gondozást nyújtó intézményekben, illetve egészségügyi intézményekben huzamosabb ideig ápolt és az itt dolgozó személyek.

Vannak olyan oltások, amelyek egyszeri beadásával életre szóló védettséget kapunk, vannak olyanok, amelyeket kétszer-háromszor kell ehhez megismételni, és vannak olyanok, ilyen az influenza is, amelyeket évente, a járványszezon előtt kell megismételni. Újpest háziorvosainál és patikáiban már elérhetők az idei oltások!

Dr. Kupper András
az Újpesti Szakorvosi Rendelőintézet ügyvezető igazgatója