Újpesti kismesterek: Elismerő Oklevél az Anda és fiai családjának

, ,
  •  
  •  
  •  

Évtizedek óta Újpest és a főváros lakosságát szolgálják kifogástalan és alázatos munkájukkal, minőségi termékeikkel. A közel ötven éve virágzó, tősgyökeres helyi vállalkozás már harmadik generációssá érett az Erkel Gyula utcában. A Városnapokon Újpest Önkormányzata Elismerő Oklevele kitüntetést kapott az Anda és Fiai kárpitosipari kft.

Apáról fiúra, pontosabban a gyermekekre száll a mesterség, amely már háromgenerációs. A cégalapító Anda József kisgyerekként, 8 éves korában határozta el, hogy kárpitos lesz, és szinte gyerekfejjel ismerkedett meg a szakmával: már a hetvenes években különböző kárpitos vállalatoknál gyakorolta a mesterséget. A saját vállalkozása, az Anda és Fiai Kárpitosipari Kft. 1995 novemberében alakult, ezt megelőzően 1976-ban egyéni vállalkozóként dolgozott. A kezdetekben a szülők hite, munkája, céltudatossága kellett ahhoz, hogy a vállalkozás közel 50 éve biztos megélhetést adjon az egész családnak és jó néhány hűséges kollégának, a csapat jelenleg 10 fős. Az alapító és a szakma becsületét az is mutatja, hogy a műhelyben máig is őrzik Anda József első szerszámait, az ipari iskolás ellenőrzőjét és a névjegyzéket. Mivel Anda úr apósa asztalos volt, a feleségével kettesben kezdték el annak idején a vállalkozást, majd jöttek a gyerekek.

fotó: Várai Mihály

Az Anda és Fiai Kárpitosipari Kft. értékmegőrző tevékenysége nem csupán Újpest, hanem Budapest-szerte ismert. A céget jelenleg Anda Nikolett vezeti, testvéreivel, Norberttel és Krisztiánnal együtt, jellemzően lakossági igényeket elégítenek ki, de számos belsőépítész partnerük is van, itt alvállalkozóként tevékenykednek. „Apró gyerekként már bejártunk apu műhelyébe, és egykettőre megtetszett ez a hivatás. Főleg az antik bútorok rendbehozatala fogott meg, így szinte természetes lett, hogy én is ezzel szeretnék foglalkozni” – meséli Krisztián. A másik fiúnál, Norbertnél később ért meg az elhatározás. „Én hosszabb utat jártam be, gyerekfejjel más akartam lenni, de ma már semmivel se cserélném el a kárpitosszerszámaimat. Rendkívül összetett munkafolyamatról van szó, amelynek számomra az a szépsége, hogy nincs két egyforma bútor, mindig más és más a kihívás.”

A kárpitosszakma elismertebb, mint valaha, hiszen manapság nagyon kevés a komoly szakember, azonban sokan meg akarják menteni a családi antik bútorokat, vagy felújíttatják otthonuk díszeit. „Sokszor azzal küzdünk, hogy jó sok a feladat, csupán győzni kell. Ránk mindig volt és van is igény. Azonban sajnos egyre kevesebb fiatal választja ezt a szakmát, holott nagyon megtérülne. Az utánpótlás hiánya okoz némi fejtörést.” Pedig a kárpitos szakma rendkívül kreatív. Andáék nagyon sok egyedi igényt teljesítenek, amely során tervek, rajzok, fényképek alapján ők készítik el a bútorgarnitúrákat. Méghozzá nem is akármilyeneket. Arra a kérdésre, hogy melyik munkájukra a legbüszkébbek, záporoznak a válaszok, hiszen a család nemcsak országszerte, hanem Európában is vállalt már kárpitozási és restaurálási feladatokat. „A Parlament bútorainak javarészét mi újítottuk fel, a miniszterelnöki és a házelnöki interjúk során a mi bútoraink köszönnek vissza. De számos munkánk található a Szent István Bazilikában és a Karmelita Kolostorban is. Továbbá a Nemzeti Bank épületében és a Budapesti Operettszínházban is vannak bútoraink” – büszkélkedik a család.

fotó: Várai Mihály

Anda Nikolett azt is hozzátette, a hivatásuk szervesen összefonódik az újpesti gyökereikkel. „Bennünket minden ide köt. Itt születtünk, itt a műhely, szinte sose mozdultunk ki a városból. A gyermekeimet is itt hoztam világra, a csapatot is nagyon szeretjük” – mondja Anda Nikolett, aki a famíliához hasonlóan a szép bútorok szerelmese. S hogy mi a titok? A vezetőnő szerint a türelem, a csapatmunka és az összefogás munkában, családéletben egyaránt. A szakmai mottó pedig egyszerű, de nagyszerű. „Olyan bútort kell csinálnunk, amit otthon is szívesen látnánk.”

Besztercey Judit