•  
  •  
  •  

 

A felszámolás alatt álló Tungsram vagyonkezelője ismét megpróbálja értékesíteni a híres Tungsram védjegyet – számolt be róla az Mfor. Az elektronikus árverési rendszerbe április 24-én feltöltött hirdetmény szerint május 9-étől tíz napon keresztül lehet licitálni a Tungsram védjegyek összességére, az induló ár pedig már mindössze 512 millió forint.

Ez jelentős visszaesés ahhoz képest, hogy amikor az amerikai General Electric 1989-ben megvásárolta a vállalatot, a védjegyet akkoriban még mintegy 13 milliárd forintra becsülték. Azóta több sikertelen árverést is tartottak: ez lesz az ötödik próbálkozás. A legutóbbi, márciusi liciten a minimálár még 640 millió forint volt, de akkor sem érkezett egyetlen ajánlat sem.Mindez arra utal, hogy a Tungsram védjegy értéke – annak ellenére, hogy nemcsak Magyarországon, hanem számos külföldi országban is bejegyezték (többek között Algériában, Ausztráliában, Azerbajdzsánban, az EU-ban, Kínában, Indiában és Törökországban) – ma már nem tűnik olyan vonzónak a befektetők számára.

A védjegy története több mint száz évre nyúlik vissza: a cég honlapján részletesen is olvasható a márka múltja. Az Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt. 1909. április 28-án nyújtotta be a TUNGSRAM szóvédjegy bejegyzési kérelmét először Magyarországon, majd a Madridi Unió tagállamaiban, később pedig más országokban is, elsősorban villanykörtékhez kapcsolódóan. A Tungsram elnevezés a “tungsten” (angolul volfrám) és a “wolfram” (németül volfrám) szavakból ered, utalva a vállalat szerepére a volfrámszálas izzók fejlesztésében.

A márka később nemcsak az izzókra, hanem rádiócsövekre, rádiókészülékekre, majd a technológiai fejlődésnek köszönhetően televízió-képcsövekre, félvezetőkre és még floppy lemezekre is rárajzolhatta jól ismert logóját.