, ,
  •  
  •  
  •  

Kezdjük a – látszólag – jó hírrel:

A Magyar Nemzeti Bank adatai alapján az első negyedévben minden korábbinál magasabbra, 54.721 milliárd forintra nőtt a háztartások megtakarítása. Mivel Magyarországon 4 millió háztartással számolhatunk, így az az 54.721 milliárd forintos pénzügyi vagyon 13,7 millió – pontosan 13.680.250 – forint átlagos megtakarítást jelent háztartásonként.

De ne tessék nekiállni keresgélni, hogy hát hol is van a háztartásban az a majdnem 14 millió forint! Ez ugyanis nem egyéb, mint egy statisztikai átlag!

Mármost az ilyen statisztika úgy fest a gyakorlatban, hogy Kovács úr naponta négyszer eszik, én egyszer se, akkor átlagosan kétszer ettünk naponta, csak ennek az a vége, hogy Kovács úr elhízik, én meg éhen halok. A konkrét esetre visszatérve: az a mérhetetlen összeg rettenetesen egyenlőtlenül oszlik el! Az egész – fenti összeg – kétharmada a családok egytizedénél van, és csak a maradék oszlik tovább a többi között. (Arról már nem is beszélve, hogy szép, szép ez az összeg, de reálértékét tekintve – tehát a vásárlóértékét – kevesebb, kevesebbet ér, mint a három évvel ezelőtti megtakarítás.)

Nem is igazán értem, hogy miért dobódnak fel ezek a pénzügyi mutatók? Így akarja elhitetni az MNB, hogy jobban élünk? Hogy gazdagabbak vagyunk? Mert ha ez a cél, akkor fájdalommal közlöm, hogy ennek elérésére ez az eszköz alkalmatlan.

Ilyen kimutatásokat olvasva az embernek inkább a bicska nyílik ki a zsebében, mintsem rohan a reptérre, hogy megvegye a jegyét egy 1 hetes extra turista útra  Dubaiba…

EJ