Az ápolók hiánya miatt akár háromszor annyi fertőzött is meghalhat

, , , , ,
  •  
  •  
  •  

Magyarországon többek közt azért olyan magasak a halálozási adatok, mert nagyon kevés a nővér, ami az intenzív terápiás osztályokon  akár háromszorosára is növelheti a veszteséget –idéz külföldön dolgozó magyar orvosokat a Válasz Online.

A portál azért Nagy-Britanniában praktizáló szakembereket kérdezett, mert a magyar egészségügyi dolgozók nem nyilatkozhatnak. Leiner Tamás főorvos (North West Anglia NHS Foundation Trust) és Szakmány Tamás professzor (Cardiff University) szerint hazánkban elsősorban nem intenzívterápiás szakorvosokból, hanem nővérekből van hiány.

 „Jelenleg az ápolók létszáma határozza meg, milyen színvonalú ellátást tudunk nyújtani. Most látszik igazán, mennyire fontos a nővérek munkája” – hangsúlyozza Szakmány Tamás.

Szakmány Tamás szerint az ápolók létszáma azért kiemelten fontos, mert „az orvosok keveset tudnak hozzátenni a koronavírusos betegek gyógyulásához. A vírussal szemben elsősorban időt nyerünk a szervezet számára. Ha a szervezet jó állapotban van, akkor a gondos ápolás segítheti át a betegeket a nehéz időszakon”.

Novák Hunor gyermekorvos néhány nappal ezelőtt honlapján egy névtelenséget kérő professzorral készített interjút, aki azt mondta: “Van, ahol egy covidos beteget sem tudtak levenni a lélegeztetőgépről, a halálozás eddig százszázalékos. Sajnos a legjobb adat, amiről én tudok, hogy 78 százalékos a mortalitás, azaz a covid miatt invazíven lélegeztetett betegeknek csak 22 százaléka éli túl. Az adatokat egyetemi és megyei nagy kórházakból kaptam. Fontos azonban megjegyezni, hogy ezek nem reprezentatívak, ebből nem általánosíthatunk az egész országra.”

Szakmány Tamás elképzelhetőnek tartja, hogy ezek a drámai számok megfelelnek a valóságnak. „Kérdés, miért ilyen rosszak az eredmények. Kínában, Lombardiában, amikor beütött a krach, hasonló számokat láttunk. Mégpedig azért, mert nem volt elég ápoló” – mutat rá a szakember.

Leiner Tamás hozzátette, hogy „az Egyesült Királyságban az invazív gépi lélegeztetettek körében a halálozás 47,6 százalék volt, szeptember elsejétől mostanáig 65 százalék”, ami „hatalmas különbség”. Ahogy az is, hogy Nagy-Britanniában közlik ezeket az adatokat, Magyarországon pedig még az orvosoknak is megtiltották, hogy beszéljenek a számokról.