Az 1848-49-es szabadságharc leverésére, a kegyetlen megtorlásra és az aradi vértanúkra emlékeztek az újpestiek október 6-án délután a Görgey-szobornál. Az eseményen Szecsődi Tamás, Újpest alpolgármestere mondott emlékező beszédet.
Az 1849. október 6-án Aradon kivégzett honvéd tábornokokra: Aulich Lajosra, Damjanich Jánosra, Dessewffy Arisztidre, Kiss Ernőre, Knézich Károlyra, Lahner Györgyre, Lázár Vilmosra, Leiningen-Westerburg Károlyra, Nagysándor Józsefre, Poeltenberg Ernőre, Schweidel Józsefre, Török Ignácra, Vécsey Károlyra, valamint az ugyancsak október 6-án, de Budapesten kivégzett gróf Batthyány Lajosra, az első felelős magyar kormány miniszterelnökére emlékeztek az újpestiek október 6-án, hétfőn délután a Görgey-szobornál.
A megemlékezésen Szecsődi Tamás alpolgármester mondott emlékező beszédet, melyben így fogalmazott:
„Vitathatatlan az aradi vértanúk jelentős szerepe, de vállalásukat csupán, csak elképzelni tudjuk. Hogy mit is jelent az erkölcsi győzelem, azt Damjanich utolsó szavaiból tudhatjuk meg: „Legyőztük a halált, mert bármikor készek voltunk elviselni azt. A mai napon, az aradi vértanúk nemzeti emlék- és gyásznapján, mi is hajtsunk fejet azon hőseink előtt, akik életüket áldozták hazánkért, Magyarországért.” – mondta Szecsődi Tamás alpolgármester.
A beszéd után a Lázár Ervin Általános Iskola diákjainak ünnepi műsora következett, melyben Juhász Gyula: Vértanúink című megzenésített verse is elhangzott.
” A föld alól a magyar föld alól, a vértanúk szent lelke földalol, e nagy napon, hol emlék s béke leng, a bús bitókra hittel nézzetek! Hittel, reménnyel, mert most kél a nap, minden napoknál szebb és szabadabb!” (részlet)
A megemlékezés zárásaként a jelenlévők elhelyezték az emlékezés virágait Görgey Artúr tábornok mellszobránál. Újpest Önkormányzata nevében dr. Trippon Norbert polgármester és Szecsődi Tamás alpolgármester hajtott fejet és helyezett el koszorút.
A Demokratikus Koalíció képviseletében Czinke Sára, a Demokratikus Koalíció Újpesti Szervezetének elnöke és Szécsi Péter Pál önkormányzati képviselő koszorúzott. A Jobbik nevében Czigler László alpolgármester, a Momentum nevében Szecsődi Tamás, az MSZP káposztásmegyeri szervezete nevében Bolykó Csaba, Juhász László és Vasvári László koszorúzott. A megemlékezésen közös koszorút helyezett el az Újpesti Városvédő Egyesület részéről Szöllősy Marianne és az Újpesti Helytörténeti Alapítvány nevében Iványi János, az alapítvány elnöke, és végül a Lázár János Általános Iskola diákjai helyezték el az emlékezés és a tisztelet virágait a Görgey-szobornál.
Október 6-át a magyar kormány 2011-ben nyilvánította nemzeti gyásznappá.
BK