Az előzőnél is jobban sanyargatja majd a munkavállalók egy részét az új rabszolgatörvény

, , , , , ,
  •  
  •  
  •  

Aggasztó munkajogi változásokra hívta föl a figyelmet Szél Bernadett, független országgyűlési képviselő a közösségi médiában.

„A kormány a friss, 247 oldalas salátatörvényben rejtette el a rabszolgatörvény első változatánál is brutálisabb rabszolgatörvény 2.0-t. Miniszteri jóváhagyással, egyoldalúan elrendelve, évekre gyakorlatilag egy cég rabszolgájává teszik az embereket”

– áll a képviselő asszony bejegyzésében.

Szél Bernadett rámutatott, hogy a kormány a „veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő átmeneti szabályokról és az egészségügyi készenlétről” szóló törvény tervezetének a kétéves munkaidőkeretre vonatkozó részében rejtett el újabb csapdát a magyar munkavállalók számára, az alábbi formában:

„A foglalkoztatáspolitikáért felelős miniszter engedélyezheti, hogy a munkáltató új munkahelyteremtő beruházás esetén munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot – az Mt. vonatkozó rendelkezéseiben foglaltakra figyelemmel – legfeljebb huszonnégy hónap alapulvételével alkalmazzon, amennyiben a beruházás megvalósítása nemzetgazdasági érdek.”

A bejegyzés szerint a „nemzetgazdasági érdek” – illetve a „munkahelyteremtés” – gumifogalmára hivatkozva tehát a jövőben

Palkovics László, Innovációs és Technológiai Minisztériumot vezető miniszter egyszemélyben dönthetne arról, hogy egy munkáltató egyoldalúan alkalmazzon 24 havi munkaidőkeretet.

Szél Bernadett

Ez Szél Bernadett szerint a „kizsákmányolás minősített esete”, mivel több hetes, megállás nélküli munkavégzéssel, ki nem fizetett túlórákkal és a le nem dolgozott órákra vonatkozó visszafizetési kötelezettséggel jár a keret lejárta előtti felmondás esetén.

A független képviselő emlékeztetett, hogy a kormány a járványügyi vészhelyzetre hivatkozva tette lehetővé ennek a foglalkoztatási formának a bevezetését, ám úgy tűnik, a különleges állapot megszűnése után sem engedné el a koncepciót, sőt.

„Én a mai nap alapján azt látom, úgy lesz vége a veszélyhelyzetnek, hogy nem lesz vége, és úgy vesztik hatályukat a veszélyhelyzetre hivatkozva hozott rendeletek, hogy törvények formájában tovább élnek”

– fogalmazott Szél Bernadett, majd Orbán Viktornak üzenve hozzátette, hogy a miniszterelnök ilyen intézkedések meghozására senkitől sem kapott felhatalmazást.