Az újpesti és kertvárosi érdekeket védi az önkormányzat stadion ügyben

  •  
  •  
  •  

Tegnap este a kertvárosi lakók hirdettek lakossági fórumot, melyen sokan vettek részt az itt élők közül. Bár a MOL-csoport hivatalos lakossági fórumát jövő hét hétfőn, azaz 21-én tartja, az itt élők szerették volna, ha már előtte választ kapnak egyes kérdéseikre.

Köztudott, hogy a MOL-csoport ez év június 20-án jelentette be hivatalosan, hogy a Fóti út 141. alatti, egykori Tungsram-telepen alakítaná ki az Újpest FC új központját, sportlétesítményeit, új stadionját. Az előszerződést már megkötötték a 180 ezer négyzetméteres területre, ahová az Újpest FC számára a múltjához méltó, nemzetközi színvonalú sportközpontot terveznek. A komplexum a tervek szerint 18 000 férőhelyes lesz, ami később akár 22 000-re is bővíthető, valamint az UEFA legmagasabb szintű, 4. sportlétesítmény-kategóriájába tartozik majd, így alkalmas lesz nemzetközi kupamérkőzések megrendezésére is. Az építkezés a jogszabályok szerint jelenleg még a kerületi építési szabályzat hatálya alá tartozik, amelynek értelmében nem lehet a területen stadiont építeni a MOL által tervezett módon. A MOL a következő hetekben benyújtja igényét a kormányhoz arra vonatkozóan, hogy a projektet kiemelt kormányzati beruházássá minősítsék, ugyanis így az építkezés mentesülne a fővárosi és helyi építési és rendezési szabályozások alól.

Múlt héten a MOL-csoport képviseletében Ratatics Péter azzal a kéréssel fordult Újpest önkormányzatához, hogy a beruházáshoz kapcsolódóan három önkormányzati tulajdonú telek esetében járuljon hozzá azok kiemelt kormányzati beruházásba történő bevonásához, s ennek szándéknyilatkoztatát tegye meg. Fontos kiemelni, hogy ezzel a lépéssel az önkormányzat nem veszítené el tulajdonjogát a területek fölött, vagyis nincs semmi kötelezettsége arra, hogy ezt a három telket átadja a MOL-csoport számára bármilyen formában is.

A lakossági fórumon kiderült: a két fél a héten tárgyalóasztalhoz ült, s bár egy konstruktív egyeztetés keretében, de a cég egyértelművé tette: akár a három önkormányzati telek bevonásával, akár anélkül megépítik a stadiont. A polgármester tájékoztatta a lakókat arról, hogy a MOL két forgatókönyvvel állt elő: az egyik számol az önkormányzat három telkének projektbe történő illesztésével, a másik alapján az építkezést e nélkül valósítják meg. A legfontosabb különbség a két terv között a környéken élők szempontjából az, hogy hol alakítja ki a MOL-csoport a szurkolói bejáratokat és a közlekedési útvonalakat.

A lakossági fórumon Újpest polgármestere vázolta a kialakult helyzetet, az önkormányzat és a lakók lehetőségeit, vagyis azt, hogy „nem is az a kérdés, ki stadionpárti és stadionellenes, itt mindenki Újpest-párti. Az a kérdés, hogy milyen hatással lesz a tradicionális Újpest-Kertvárosra a beruházás.” Ezért az önkormányzat célja az, hogy a kertvárosban élők érdekeit a lehető leghatékonyabban védje. Ahogyan dr. Trippont Norbert a lakossági fórumon fogalmazott: „lehet-e humanizálni a beruházást, maximalizálni a közösségi előnyöket, és minimalizálni a kockázatokat?”

A környéken élők komoly fenntartásokkal viszonyulnak a projekthez – joggal. Zaj- és fényszennyezéstől, forgalmi káosztól, parkolási gondoktól és ingatlanjaik értékcsökkenésétől tartanak. Sokan úgy érzik, a MOL eddig nem kommunikált velük érdemben arról, pontosan mit is jelent majd az új stadion a közvetlen környezetükre nézve. Ez a július 17-i lakossági fórumon is érződött: a lakók által felvetett kérdések zömére a beruházó tudja a válaszokat, az önkormányzat munkatársai nem.

A polgármester, valamint több hozzászóló, köztük a megjelent korábbi polgármesterek szerint is akkor juthat az önkormányzat tárgyalási pozícióhoz, ha az önkormányzat aláírja a szándéknyilatkozatot a három önkormányzati telek beruházásba történő bevonásáról. Hiszen, ha nem írják alá, a MOL szándékai szerint a beruházás akkor is megvalósul, az önkormányzat és a lakóközösség viszont minden befolyását elveszítheti.

Dr. Trippon Norbert polgármester hangsúlyozta, hogy ebben az ügyben nincs helye pártpolitikának, pártpolitikai csatározásoknak, mindenkinek Újpest érdekeit kell szem előtt tartania – egységes álláspontot képviselve.

A polgármester elmondta azt is, hogy jelenleg már több mint ötven olyan tételt gyűjtött össze az önkormányzat, melyekre vonatkozóan tárgyalásokat kezdeményeznének a beruházás kapcsán a MOL-lal. Hangsúlyozta: az önkormányzat célja a kertvárosi környezet védelme, és hogy a beruházás minél több közösségi előnnyel járjon.

Az önkormányzatnak három hete van arra, hogy eldöntse, aláírja-e a szándéknyilatkozatot az önkormányzati telkekre vonatkozóan. Erről a képviselő-testület fog döntést hozni.

Július 21-én, hétfőn 17 órától a Megyeri út 13-ban az Újpest FC tulajdonosa, a MOL-csoport tart lakossági fórumot, ahol be kívánják mutatni terveiket a lakosság számára, és ahol ígéretük szerint válaszolnak a lakók felmerülő kérdéseire.

Azoknak, akik részt kívánnak venni a fórumon, jelezniük kell részvételi szándékukat az alábbi linkre kattintva, ugyanis az eseményen csak előzetes regisztrációt követően lehet részt venni: https://www.ujpestfc.hu/lakossagi-forum