•  
  •  
  •  

Az Újpesti Városnapokon ünnepélyes keretek között Újpest és Barkaszó testvérvárosi megállapodást kötött egymással. Az aláírás előzményeiről és a jövőbeli tervekről Czigler László alpolgármester urat és Czinke Sára tanácsnok asszonyt kérdeztük.

„Az elmúlt évben több alkalommal is sikeres és tartalmas beszélgetést folytattunk Barkaszó vezetőivel. A háború kitörését követően önkormányzatunk élelmiszer- és ruhacsomagok, valamint aggregátorok ajándékozásával segítette a határ túloldalán található magyar település intézményeit és lakosait. Közös történelmi gyökereink, nemzeti összetartozásunk jegyében fogalmazódott meg az igény, hogy szorosabb együttműködést kössön a két önkormányzat” ─ fogalmazott Czigler László alpolgármester. „Czinke Sára képviselőtársammal július elején látogatást tettünk Kárpátaljára, ahol ismét találkozhattunk a Bátyúi Kistérség, valamint Barkaszó település vezetőivel” ─ folytatta gondolatait Czigler László. „A tartalmas és előremutató baráti beszélgetések mellett ellátogattunk Ungvárra és Munkácsra is. Popovics Béla munkácsi idegenvezető lebilincselő történelmi kalauzolása mellett pedig első alkalommal járhattunk a Vereckei-hágónál.” Czinke Sára tanácsnok asszony pedig hozzátette, hogy két héttel később Újpest látta vendégül a barkaszói gyerekeket az UTE és az önkormányzat közös napközis táborában.

Barkaszó Kárpátalján található, főleg magyarok lakta település, amely Munkácstól 25 kilométerre fekszik. Társközsége a tőle két kilométerre lévő Szernye. A 2001-es ukrajnai népszámlálás adatai alapján 2236 lakosából 1452 volt magyar nemzetiségű, nagyrészt református és görögkatolikus vallásúak élnek itt. A községnek saját rendelőintézete, középiskolája és óvodája is van. Barkaszó a Beregszászi járáshoz, azon belül a Bátyúi Kistérséghez tartozik, vezetője Zsidik Sándor. A megállapodás célja olyan programok megvalósítása, amelyek érdemi lehetőséget biztosítanak közös történelmi gyökereink megismerésére, a baráti viszony elmélyítésére, a kölcsönös tapasztalat- és eszmecserére, legfőképpen az alábbi területeken:

  • kulturális értékek, hagyományok megismertetése,
  • oktatás területén történő együttműködés,
  • civil kapcsolatok és az egymás iránti szolidaritás erősítése,
  • közös kulturális, sport és szabadidős rendezvények, programok szervezése,
  • közös történelmi gyökerek és emlékek ápolása.

ÚN

, ,