A hozzánk járó nagycsoportos korú gyerekek rendszersen részt vesznek madarász ovi foglalkozásokon. Januárban megismerkedtek már néhány “nemszeretem” állattal, szóba került pár rovar – bogár is. Sasvári Zoli bácsi, aki a “Bogárháton” bemutató foglalkozást tartotta, kiegészítette, színesítette a gyerekek eddig szerzett ismereteit.
A foglalkozáson kiderült a gyerekek számára, hogy mit csinálnak télen a rovarok, hogy vannak hidegtűrő rovarok és milyen érdekes, különös azok világa. Mire jó a “mimikri”, hogy a rovarok az álcázás mesterei. Mindez a témához kapcsolódó interaktív játékok nélkül elképzelhetetlen lenne az óvodás korosztály számára.
A gyerekek eljátszották egy-egy állat viselkedését is, hogy milyen pl. elbújni egy virágban (tegzeske), vagy milyen nehéz táplálékot szerezni (imádkozó sáska). Sok-sok vidámság, játszva tanulás szépítette ezt a napot. Örömteli hangulatban élhettek át felejthetetlen perceket a résztvevők.
A bemutató fejlesztő pedagógiai és élménypedagógiai elemekkel, makettekkel (melyek újrahasznosított anyagból készültek), interaktív módon ismerteti meg a gyerekeket a rovarvilág csodáival.
A gyerekek közelebbről is megszemlélhették az olyan rovarok élő példányait, mint például a hótücsök, skarlátbogár, sarki medvelepke hernyó, csapó cserebogár, viráglakó karolópók, pannon lapos futó, sárgafenekű darázscincér, a csíkos poloska. Sokat megtudhattak a madagaszkári bütykös csótányról, a kéregutánzó sáskáról és a koronás levéllábú sáskáról.
És miért is volt fontos ez?
A “Bogárháton projektj” legfőbb célkitűzése a környezettudatos szemlélet kialakítása, az élővilág sokszínűségének bemutatása az ízeltlábúak szépségén, hasznosságán keresztül. Az óvoda udvarán is sok rovar található, ami részben a tudatos “madárbarát kert” tervezésnek is köszönhető. A körülöttünk lévő környezet megismerése, elfogadása, megbecsülése, felelősségteljes megóvása talán a legfontosabb már az óvodás korosztály számára is.
Mi ehhez adtunk éj élményt, megismerési lehetőséget, ismeretet.
Deák Óvoda