Huszonnégy erdélyi fiatal látogatott Újpestre a tavaszi szünetben. A Csokonai Vitéz Mihály 12 Évfolyamos Gimnázium a Határtalanul! program keretében látta vendégül a margittai gimnazistákat. A Bihar megyei Horváth János Elméleti Líceum cserediákjait vetélkedővel, Parlament-látogatással és izgalmas programokkal várták az újpestiek.
Tavaly tavasszal pályázta meg a Csokonai Vitéz Mihály Gimnázium a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. pályázatát. A Határtalanul! elnevezésű program elsődleges célja az, hogy a középiskolás diákok cserekapcsolatot építsenek ki határon túli magyar iskolák diákjaival. Az újpesti gimnázium egy, már meglévő testvériskolájával, a margittai Horváth János Elméleti Líceummal elevenítette fel a barátságát.
A csereprogram első utazói a csokonais diákok voltak, akik a március 15-i hosszú hétvégén látogattak el a Bihar megyei városba.
– A fő koncepciónk az volt, hogy valamilyen eseményhez kötődjön mindkét utazás, így a mi kiutazásunk március 15-e köré szerveződött, a nagypénteken megérkezett erdélyi gyerekek itt-tartózkodását pedig a húsvét témakörére építettük – mondta el Bársonyné Csapi Edit, az iskola tanára és a csereprogram egyik főszervezője. – Innentől kezdve már adta magát a dolog, hogy Szentendrére megyünk kirándulni, az ottani történetben pedig logikus volt, hogy koszorúzáson és a városi megemlékezésen fogunk részt venni.
Tóthné Nyiszteruk Hilda, a gimnázium igazgatója elmondta, tíz éve, amikor a gimnázium munkatársa lett, célul tűzte ki, hogy az intézménynek legyenek határon túli testvériskolái, ezért is nagy öröm számára, hogy sikerült megnyerni a pályázatot.
– Minden ötödik magyar gyerek nem magyar iskolában tanul, ennek ellenére nincsenek meg a határainkon túli iskolákkal azok a kapcsolatok, amelyekre szükség lenne ahhoz, hogy a fiatalok egymásra találhassanak. A gyerekeknek véleményem szerint a nemzeti összetartozás élményét adja egy ilyen csereprogram. Amikor márciusban kimentek a diákjaink, kicsit tartottak az utazástól, mert nem tudták, hogy hova mennek, azt gondolták, Erdélyben mások a gyerekek. Viszont amikor hazajöttek, elmondták, ráébredtek arra, hogy ez nem így van – meséli az igazgatónő. – Nagy örömömre szolgál az is, hogy Újpest Önkormányzata ötven Újpest-bögrével, illetve Újpest-pólóval kedveskedett vendégeinknek, és a szentendrei skanzenbe tervezett kirándulás belépődíját is finanszírozta számunkra, amit nagyon köszönünk.
Az újpesti diákok tréfás vetélkedővel nyitották a programsorozatot, ezzel feledtetve a hosszú utazás fáradalmait. Az ügyességi sorversenyen a vendégek és a csokonaisok vegyes csoportokban mérték össze tudásukat, többek közt szárazföldi úszásban, célba dobásban és lóugrásban.
(antosa)