Csíráztassunk friss salátát!

  •  
  •  
  •  

A tavaszi természet színe a zöld. Ilyenkor kívánjuk a friss zöld ételeket. A szervezetben kiürülnek a vitamin- és ásványianyag-raktárak. A feltöltés legjobb módja a csírázó magok.

A csírák élettani értéke a legmagasabb.
A magokban benne van az egész növény jellemzői. A magokban van a gyököcske, amiből a gyökér fejlődik, és a csíra, amiből a növény felső része lesz.

A csírákban koncentráltan vannak jelen a tápanyagok.
A vitaminokat, ásványi és nyomelemeket százszoros mennyiségben tartalmazzák. Az aminosavak, zsírsavak is értékesek benne, de a legfontosabb a magas enzimtartalma. A növény fejlődésének is a mozgató rugója az enzim. A kicsírázott magokból készült saláták élő táplálékok, amik a tavaszi feltöltődést adják.

A csíráztatható magokat lemossuk, beáztatjuk fél órára a boltokban kapható csíráztató műanyag csavaros edényben. Ennek nyitott hálós betétes teteje van. Leöntjük a vizet a magokról, és egy tálba, vagy a mosogatóba állítjuk kissé ferdén a nyitott felével lefelé. Mindig este kezdjük a csíráztatást. Minden nap többször átmossuk, mert a fejlődés során sok bomlástermék keletkezik, és ez kellemetlen szagú lehet. Nem kell levenni a csavaros tetejét, hiszen nyitott. Megforgatjuk a magokat, amik rátapadnak az edény oldalára, és mindenhol fényt kapnak, jól fejlődnek. Pár nap alatt kész a friss csíra. Több félét csíráztathatunk egyszerre, csak arra figyeljünk, hogy hasonló csíráztatási idejű legyen. Hűtőben tároljuk felhasználásig.

Lucerna, brokkoli, hagyma, görögszéna, mustár, retek, napraforgó, búza stb. csíráztatható mag kapható.

Tehetjük salátába, szendvicsekre, köretekre, főzelékre, levesekre. Készíthetünk belőle zöld turmixot, vagy keverhetjük más zöldségekkel, gyümölcsökkel.

Lettner Annamária