Csütörtökön emlékeznek meg a holokauszt újpesti áldozatairól

  •  
  •  
  •  

Július 10-én, csütörtökön Újpest Önkormányzata megemlékezést tart a holokauszt áldozatainak tiszteletére – az esemény helyszíne idén is a Mártírok útján található vasúti sorompó lesz, ahonnan 1944 nyarán elindultak az áldozatokkal a vasúti szerelvények.

A magyarországi holokauszt során mintegy 600 ezer zsidó vesztette életét. Az áldozatok többsége a deportálások és a náci haláltáborokban végrehajtott tömeges kivégzések következtében hunyt el. Bár a pontos szám máig nem ismert, a magyarországi zsidóság veszteségeit tekintve a 600 ezres becslés a legszélesebb körben elfogadott.

A tragédia nemcsak országos, hanem helyi szinten is mérhetetlen veszteségeket okozott. A magyarországi zsidó közösségek – köztük az újpesti zsidóság is – évszázadokon át meghatározó szerepet játszottak településeik társadalmi, gazdasági és kulturális életében. A holokauszt borzalmai ezt a történelmi folyamatot törték meg, visszafordíthatatlan sebet ejtve a helyi közösségeken.

Újpesten a zsidó közösség már a reformkortól kezdve meghatározó szerepet játszott abban, hogy a település várossá fejlődjön. A kiegyezést követő gazdasági fellendülés és a konszolidáció évtizedei alatt Újpest jelentős ipari központtá vált, amelyben a zsidóság komoly részt vállalt. A vészkorszak idején azonban tragikus fordulat következett: 1944 júniusában, a német megszállást követően az újpesti zsidókat gettókba kényszerítették, majd alig egy hónappal később megindultak a transzportok: mintegy 18 ezer embert vittek a pályaudvarokra, ahonnan a szerelvények a haláltáborok felé indultak.

A megemlékezésen az önkormányzat képviselői, helyi lakosok, az egyház képviselői és a megemlékezők együtt hajtanak majd fejet azok előtt, akiket 81 évvel ezelőtt Újpestről deportáltak. 1944 júliusában több ezer zsidó és cigány származású honfitársunkat zsúfoltak marhavagonokba ezen a helyszínen, és hurcolták el őket koncentrációs táborokba.

Az idei megemlékezés a Mártírok útján található vasúti kereszteződésnél 2025. július 10-én, csütörtökön 17:30-kor veszi majd kezdetét, ahol beszédet mond: az Újpesti Helytörténeti Értesítő szerkesztője, az Újpestért díjas Rojkó Annamária.

A fáklyagyújtást követően a menet e helyszínről átvonul majd a Mártírok útján lévő emléktáblához. Az emléktáblánál beszédet mond: Szerdócz Ervin, a Budapesti Zsidó Hitközség Újpest-Rákospalota templomkörzetének főrabbija, ezt követően verset mond: Csányi Dávid színművész, majd pedig a koszorúzásra kerül sor.

A koszorúzást követően a megemlékezés a Polgár Centrum Színháztermében folytatódik, ahol Jennifer Teege regénye alapján kerül bemutatásra az „Egy fekete nő náci múltja” című színdarab a Cinka Panna Cigány Színház társulatának előadásában.
A rendezvény célja, hogy méltó módon adózzon az áldozatok emléke előtt, a szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak a közös megemlékezésre.