Fennállásának százharmincadik, zeneiskolai működésének pedig huszonötödik évfordulóját ünnepli a Pécsi Sebestyén Ének-Zenei Általános és Alapfokú Művészeti Iskola. A korábban Komját- és Lőrinc iskola neveket is viselő intézmény diákjai május 30-án gálaműsorral, 31-én koncerttel, június 1-jén pedig Kaffka Margit emléktáblájának felavatásával ünnepeltek és természetesen e megemlékezés keretein belül adták át a pedagógusoknak és diákoknak odaítélhető Pécsi-díjakat.
A gálaműsornak az Ady Endre Művelődési Ház színházterme adott otthont, ahol a Pécsi-díjak kiosztásával kezdődött az ünnepség.
Bár az Újpesti Napló hasábjain az elmúlt héten bemutattuk, Sebestyénné Cseke Ilona tanárnő akkor még nem tudhatta, hogy ő veheti át a Pécsi-díjat. A gyerekek közül idén két hetedikes, Farkas Petra és Horváth Zsuzsanna kapta meg a díjat. Petra nagyon jó tanuló, közösségi ember és kiváló sportoló, az Újpest Kiváló Sportolója díjat is elnyerte. Zsuzsi szintén kitűnő tanuló, megbízható és precíz, számos kerületi és budapesti verseny eredményes résztvevője.
Horváth Erika igazgatónő az Újpesti Naplónak hozzátette, a tantestület titkos szavazással választja ki a Pécsi-díjasokat, a jelölhetőség feltétele pedig, hogy a diák elsős kora óta az intézmény tanulója legyen, és tanulásban, sportban vagy zenében kimagasló teljesítményt nyújtson. A tanárnőről szólva hozzátette: Ica néni aktív pedagóguséveinek kilencven százalékát a Pécsi Sebestyén Ének-Zenei Általános és Alapfokú Művészeti Iskolában töltötte.
A gálán a hagyományoknak megfelelően a névadó Pécsi Sebestyén orgonaművész Újpesten élő Imre fia és menye is jelen volt, az ünneplés ezzel azonban még nem ért véget.
Május 31-én, pénteken, a Hubay Jenő Zeneiskolában (XV., Bocskai u. 74–78.) a zeneiskolaként való működésük negyedszázados évfordulóját ünnepelték (maga az intézmény, amely egyébként Újpest legrégebbi oktatási iskolája és korábban a Komját- és Lőrinc neveket is viselte, százharminc éves).
Néhány évig itt tanított Kaffka Margit, akinek emléktábláját június elsején az iskola diákjai és Németh Edit önkormányzati képviselő avatták fel, az eseményről itt olvashatnak. További kerek dátum és egy újabb múltidézés (valódi különlegesség, ami az egész intézményt megmozgatta) egy harminc éve elásott időkapszula megtalálása volt. Az ereklyét gondosan őrzi tovább az intézmény, azonban „pótlásáról” is gondoskodtak. Most egy negyven évre szóló időkapszulát ástak el, amely eseményt a Nemzetközi Időkapszula szövetségnek is bejelentettek, így téve hivatalossá az emlékőrzést. Ha ezt is beleszámoljuk, a Pécsi suli háromszoros évfordulót ünnepelt az elmúlt napokban.
M. Orbán András