Élete filmre kívánkozott

  •  
  •  
  •  

Hatvan éve végezték ki Sándor István szalézi szerzetest. A Terror Háza Múzeumban február 22-én 9 órai kezdettel emlékülést tartanak a tiszteletére.

A Don Bosco által alapított Szalézi Szent Ferenc Társaság idén ünnepli magyarországi letelepedésének századik évfordulóját. Idén emlékeznek meg arról is, hogy az Újpesten élő és tevékenykedő vértanújukat, Sándor Istvánt (képünkön) a kommunista rezsim koncepciós perben elítélte, és hatvan évvel ezelőtt, 1953. június 8-án kivégezte.

A vértanú boldoggá avatási eljárása még 2006-ban elkezdődött, és a hírek szerint idén be is fejeződik. A Terror Háza Múzeumban február 22-én 9 és 13 óra között az érdeklődők előadásokat hallhatnak a szerzetesről, többek között Pierluigi Cameroni egyetemes posztulátorral a boldoggá avatási eljárásról, majd beszélgetést Havasi Józseffel, az 1990–2008 közötti időszak tartományfőnökével, továbbá Bíró Lóránt szalézi atyával, a Clarisseum plébánosával, Újpest díszpolgárával a személyes emlékeikről.

Az eseményen részt vesz Alberto Bottari de Castello érsek, az Apostoli Szentszék magyarországi nunciusa. Ezen a napon mutatják be Dér András rendező Isten szolgája, Sándor István szalézi vértanú című fi kciós dokumentumfilmjét is.

Tavaly ősszel Újpesten már megemlékeztek a vértanúról szalézi ifjúsági önkéntesek, és egy utcai akció keretében elevenítették fel azt a kort, amelyben a szerzetes élt és dolgozott, Csány Márton szalézi ifjúsági referens vezetésével. „Sándor István minden szalézinek példaképe, nekem újpestiként különösen az. Nem adta fel elveit, meggyőződését, és nem hagyta el azokat a szegény sorsú fi atalokat, akikkel az újpesti Clarisseumban foglalkozott” – mondta Csány Márton, akit tavaly választottak meg az európai Szalézi Ifjúsági Mozgalom elnökévé.

J. M.