A neves író, fordító és pedagógus élete alkonyán Újpesten lakott. A Klára utca 39-es szám alatti ház falára helyezik fel Karig Sára emléktábláját az Újpesti Városnapok keretében augusztus 31-én, 11 órakor.
Az ügyet képviselő Perneczky László alpolgármester egykor tanítványa volt Karig Sárának, aki zseniális nyelvi pedagógus is volt. Az irodalmár a vészkorszakban a Svéd Vöröskereszt gyermekosztályán dolgozott, ahol rengeteg gyermek életét mentette meg. Később ezért megkapta a Világ Igazai, a Jad Vasem Emlékplakettet. Azonban élete kis híján kettétört a legsötétebb kommunista időkben, hiszen az 1947-es választásokon biztosként azonnal jelentette a választási csalást. Másnap már a Gorkij fasorban, a kémelhárítás kínzókamrájában volt, a végállomás pedig Szibéria lett. Majdnem 7 évet töltött a vorkutai munkatáborban. Vorkuta poklában tanult meg tökéletesen oroszul, ukránul és bolgárul is, később számos bolgár szakos egyetemista járt hozzá tanulni.
1956-tól az Európa Könyvkiadó főszerkesztője lett, neves szerkesztőként és műfordítóként József Attila-díjjal jutalmazták. Fordítói tevékenységéért pedig kétszer is elnyerte a bolgár állam legrangosabb kitüntetését, a Cirill és Metód díjat. A mindig aktív művész a következő generációhoz tartozó költőkkel is szoros kapcsolatot ápolt. Élete fő műve a Népek Meséi Karig Sára szerkesztésében, amely 1956-tól 1990-ig, összesen 84 kötetben jelent meg, s kulturális küldetést teljesített. Karig Sáráról hamarosan parkot neveznek el Újpesten.
BJ