Éppen olyan népszerű, mint hajdanán

  •  
  •  
  •  

Huszadik alkalommal mérték össze tudásukat a helyi középiskolák csapatai az Újpesti Helytörténeti Vetélkedőn, amelynek a Károlyi István 12 Évfolyamos Gimnázium adott otthont. A jókedvű összecsapáson induló hét csapat közül ezúttal a Könyves Kálmán Gimnázium diákjai győztek, a második helyen a Babits Mihály Gimnázium végzett, míg a harmadikok a Csokonai Vitéz Mihály 12 Évfolyamos Gimnázium tanulói lettek.

A legutóbbi győztesként a Károlyi István 12 Évfolyamos Gimnázium rendezhette meg február 13-án délután a jubileumi Újpesti Helytörténeti Vetélkedőt. A verseny zsűrijét Iványi János, a vetélkedőt rendező Újpesti Helytörténeti Alapítvány kuratóriumi elnöke, Szöllősy Marianne, az Újpesti Helytörténeti Gyűjtemény vezetője, Rojkó Annamária, az Újpesti Helytörténeti Értesítő főszerkesztője, dr. Kovács Ivánné, az Újpesti Városvédő Egyesület elnöke, valamint Kalóné Romhányi Ildikó, az újpesti történelemtanárok munkaközösségének vezetője alkotta.

A vetélkedőt ezúttal ünnepség is kísérte, amelynek keretében a résztvevők és a vendégek visszaidézhették az elmúlt időszak meghitt pillanatait.
   
Biztos alapokon
Köszöntőjében Wintermantel Zsolt megjegyezte: immár két évtizedes múltja miatt lassan maga a vetélkedő is bevonul Újpest helytörténetébe. Majd hozzátette: a város országszerte híres arról, hogy milyen komoly szakmai színvonalon végzi helytörténetének ápolását, kutatását, az ismeretek átadását az új generációnak, amire a mai vetélkedő is jó példa.
– Azt gondolom, hogy városunk kiemelkedő személyiségeinek és nagyra becsült elődeinknek a tettei kellettek ahhoz, hogy biztos alapokat teremtsenek a mában, amelyekre tudunk majd építkezni a jövőben. Hogy most saját uszodánk épül, saját kezünkbe vettük a szakrendelőt, s különböző fejlesztéseket hajtunk végre, azért is lehetséges, mert nagyjaink példát állítottak elénk, és ennek próbálunk mi is megfelelni – hangsúlyozta a polgármester.

Múlt nélkül nincs jelen és jövő
– „A múltat tiszteld a jelenben s tartsd a jövőnek” – idézte Vörösmarty szavait Kadlecovits Géza, Újpest díszpolgára, helytörténeti kutató, amikor a verseny kezdeteire utalt. A neves Újpest-tudós üzenetét szalagról játszották be, mivel Kadlecovits nem tudott személyesen jelen lenni az eseménye, de hangfelvételen elküldte köszöntőjét.  – Ez az intelem szülte, hogy megrendezzük minden évben az újpesti iskolák diákjainak vetélkedőjét – emlékezett.
Felidézte továbbá, hogy húsz esztendeje ilyenkor, az első vetélkedőn hatvan gyerek mérte össze tudását, akiket azóta közel ezer diák követett. Néhai tanítóját, Gyulai Erzsébetet idézve zárta szavait: „Magyarország az otthonunk, Újpest a hazánk, szívből szeressük hazánkat, óvjuk és építsük közös otthonunkat!”

Izgalmas feladatok
A megnyitót követően kezdődött meg a vetélkedő. A diákcsapatok sok színes feladatot kaptak. Elsőként mindössze pár perces előkészület után képzeletbeli interjút kellett rögtönözniük egy olimpikonnal. Ezután egy honismereti keresztrejtvény, „igaz–hamis” állítások sora várta a csapatokat. A versengés idegenvezetéssel zárult, amelynek során Újpest egy bizonyos részét és az ott található érdekességeket, emlékműveket, épületeket kellett bemutatniuk.
A diákcsoportoknak decemberig kellett leadniuk egy-egy tematikus, látványában, szövegezésében a húszas-harmincas évek Újpesti Naplóját idéző, mai újságot. A zsűri elsőként ezt értékelte, majd pedig a csapatok aznapi teljesítményét.   

Csapatépítő felkészülési időszak
Mint megtudtuk, a Könyves Kálmán Gimnázium tizedikesei három hónapig készültek a versenyre. – Az utóbbi két hétben még intenzívebben folytattuk a felkészülést. Újra átvettük az anyagokat, ismételtünk – mesélte Borbély Áron, a győztes csapat tagja.
– Szinte mindennap összegyűltünk kupaktanácsra, egymást kikérdeztük a régebben átvett anyagokból – mesélt felkészülésükről Naszádi Nikolett.
A csapattagok azt mondják, sokat köszönhetnek felkészítő tanáruknak, Szakonyiné Cseri Bogátának, de úgy érzik, maguk is megtettek mindent a siker érdekében.
– Témakörök szerint készültünk fel, és igazán csapatépítő jellegű volt, ahogy végül összeraktuk a tudásunkat – teszi hozzá Molnár Enikő, aki Szalay Henriettával és Balogh Krisztinával szintén a nyertes diákcsapat tagja.

Beépül a történelemórákba
Kalóné Romhányi Ildikó, az újpesti történelemtanárok munkaközösségének vezetője úgy véli, Újpest nagyon büszke lehet arra, hogy egyedülállóan lokálpatrióta szemléletű város, amit alátámaszt az is, hogy itt városvédő egyesület, helytörténeti alapítvány, helytörténeti gyűjtemény is működik. Emellett az is unikumnak számít, hogy az önkormányzat állandó helytörténeti olvasókönyvvel látja el a helyi iskolákat, amint arra is büszkék lehetünk, hogy az újpesti pedagógusok a kerettantervet kihasználva, többféle módon építik be a történelemórákba a helytörténeti ismereteket.

G.R.

Első helyen a Könyves Kálmán Gimnázium diákjai végeztek. A második helyezést a Babits Mihály Gimnázium és Karinthy Frigyes Magyar–Angol Két Tanítási Nyelvű Általános Iskola, a harmadikat pedig a Csokonai Vitéz Mihály 12 Évfolyamos Gimnázium tanulói nyerték. Negyedik helyre – megosztva – két csapat, a Benkő István Református Általános Iskola és Gimnázium, valamint a Kanizsay Dorottya Egészségügyi Szakképző Iskola és Gimnázium csapata került, de az ötödik helyen is két csapat osztozott, a Bródy Imre Gimnázium, illetve az Újpesti Két Tanítási Nyelvű Műszaki Szakközépiskola és Gimnázium.