Esterházy János gróf végső nyughelyre lelt Alsóbodokon

  •  
  •  
  •  

Esterházy János gróf halálának 60. évfordulójára szervezett emlékév rendezvénysorozatához Újpest is kapcsolódott. Májusban a Városháza dísztermében, emlékkonferencia keretében idéztük fel a kiváló politikus alakját, melyen szülőföldjének küldöttsége is részt vett. Szeptember 16-án az események záró aktusaként Alsóbodokon rendezett kegyeleti megemlékezésen, viszonzásul, az Újpesti Városvédő Egyesület tagjai képviselték városunkat. Szöllősy Marianne beszámolója.

Szombat reggel esős időben indult a lelkes csapat. Örömünkre mire a határon túli Komáromba értünk, a nap is kisütött. Kellemes időben tettünk egy sétát a belvárosban Szénássy Tímea városi képviselő kedves vezetése mellett. Néhány újpesti relikviával búcsúztunk tőle, hogy ebéd után folytathassuk utunkat Zoboraljára.

Alsóbodokon a Magyar Tannyelvű Magán-szakközépiskola kollégiuma kertjében épült mauzóleumban helyezték el az üldözöttek önfeláldozó és bátor védelmezőjének hamvait. A rabságban elhunyt politikus utolsó kívánsága nyomán a gróf méltó nyughelyének kialakítása az Esterházy János Szülőföldjéért Alapítvány kezdeményezésére valósult meg. Az avató ünnepség fővédnöke dr. Kövér László, a Magyar Országgyűlés elnöke volt. Közel ezer zarándok impozáns színpad előtt vehetett részt a gróf lelkiüdvéért Mons. Marek Jêdraszewski krakkói érsek, Mons. Bíró László magyarországi tábori püspök, Mons. František Rábek szlovákiai tábori püspök koncelebrálásával bemutatott szentmisén. Ezt követően hallgathatták meg a magyar, lengyel, szlovák politikai személyiségek Esterházy Jánost méltató beszédét, illetve Giovanni Esterházy János, az elhunyt unokája emlékezését. Végül a csodaszép mauzóleumhoz vezető keresztút mentén kísérték utolsó útjára a mártír hamvait. A kápolna felszentelése után a küldöttségek az emlékezés virágait helyezték el a sziklasír bejáratánál. Újpest Önkormányzata, az Újpesti Városvédő Egyesület, az Újpesti Helytörténeti Alapítvány és az Újpesti Közművelődési Kör nevében Hladony Sándor, Szöllősy Marianne, Iványi János és dr. Kőrös András koszorúztak. Külön köszönet a városvédő egyesület doaenjének, dr. Kőrös Endréné Fraknói Veronikának, hogy a mártír előtti tiszteletteljes főhajtás okán vállalta az egész napos utazást.

Az Esterházy János emlékhely Paulisz Boldizsár lelkes, kitartó szervező és kétkezi munkájának gyümölcse. Tavaly az egyesület tagjai szerény adománnyal is segítették az építést, emellett az alkotó örömmel vette fel nyilvántartásába, hogy a mártír grófnak Újpesten is létezik emlékhelye. Az Esterházy János Szülőföldjéért Alapítvány a magyar nyelvű oktatás megvalósítása mellett a nemzeti hagyományok ápolásában és továbbvitelében is élen jár. A kollégium emlékparkja egyéb látnivalót is kínál: itt áll az összetartozás emlékműve, amely a korábban megsemmisült Zobor-hegyi millenniumi emlékmű turul madarának maradványaiból épült újjá, körülötte Nagy-Magyarország flóráját szimbolizáló növényfajtákkal betelepített emlékparkot alakítottak ki. A parkban található, a Zobor-vidékről származó grófnő, Apponyi Geraldine születésének 100. évfordulója alkalmából felavatott emléktábla (a ma Fóton élő Károlyi László nagynénje volt), valamint az I. világháború özvegyeinek és árváinak emelt Vas Turul 100 évvel későbbi mása.

Szöllősy Marianne