Évértékelő interjú Újpest rendőrkapitányával

  •  
  •  
  •  

Figyeljünk egymásra! Az Újpesti Napló legutóbbi számában Buchwald Milánnal, Újpest rendőrkapitányával beszélgettünk a 2018-as évről.

Milyen érzésekkel értékelhette az évet az újpesti rendőrkapitány?
Ha röviden kell összefoglalnom, akkor büszkeséget érzek. A kollégáimnak is ezt mondtam, amikor az állománygyűlésen megköszöntem az egész éves munkájukat. Már tavaly, az előző év értékelésénél is büszke voltam, mert sikerült a 2016-os eredményeinken javítani: a súlyponti bűncselekmények csökkentek, a bűncselekmények felderítése viszont ezzel párhuzamosan növekedett. És, bár a hivatalos statisztikai adatok csak az év zárását követően fognak rendelkezésünkre állni, de a tendenciák alapján elmondhatom, hogy 2018-ban tovább javítottunk ezeken a mutatókon. Ennél sokkal többet pedig nem kívánhat egy rendőrkapitány.

Ha már tendenciákat említett: mindig vannak tipikus bűnesetek. 2018-ban is volt ilyen?
Újabb, tipikus elkövetési módok idén nem tűntek fel. Ezek a módszerek hullámszerűen tűnnek fel, de ha a rendőrség időben és jól reagál rájuk, ha képes elfogni elkövetőket, ha megfelelő bűnmegelőzési stratégiával reagál, abbamaradnak ezek a cselekmények. De akkor is folytatni kell a prevenciót, ébren tartani a lakosság figyelmét, mert, ha ők figyelnek környezetükre, akkor kisebb az esélyük az elkövetőknek. Tendencia volt például, hogy telefonon csaltak ki pénzt különböző hazugságokkal az elkövetők, főleg idős emberektől, de ez az elkövetési mód, többek között az újpesti rendőrkapitányság munkájának köszönhetően, szinte teljesen megszűnt.

A prevenció fontosságát mindig hangsúlyozza.
Mert ez a legfontosabb. Ezért tartunk sok ilyen előadást a lakosoknak, sőt lakásokra is ellátogatunk, és felkészítjük a veszélyeztetett csoportba, korosztályba tartozókat például a telefonos csalásokra. Sok ilyen bűncselekmény hiúsult meg azért, mert a potenciális áldozat nem dőlt be a trükknek, pontosan tudta, hogy mi a telefonáló célja.

Ide kapcsolódik az is, hogy az évvégi állománygyűlésen két civil állampolgárt is jutalmaztak.
A rendőrség feladata a bűnmegelőzés, bűnüldözés, a közrend, közbiztonság fenntartása, de ez csak az egyik pillére a biztonságnak. A rendszer akkor teljes, ha a civil állampolgárok is kiveszik a részüket ebből: odafigyelnek az értékeikre, a lakókörnyezetükre, egymásra. Ha valami szokatlan dolgot észlelnek, akkor cselekednek, jelzik a rendőrségnek. Éppen ezért kezdeményeztem a budapesti rendőrfőkapitányánál és Újpest polgármesterénél – akik támogatták a javaslatomat -, hogy dicséretben és jutalomban részesítsük azt a két állampolgárt, akik elfogták egy erőszakos, vagyon elleni bűncselekmény elkövetőjét, és feltartóztatták a rendőrség kiérkezéséig.

Itt azért felmerül a kérdés, hogy mikor kell fizikailag fellépni ilyen esetekben, hiszen ezzel a saját biztonságunkat is kockáztathatjuk.
Igen ez fontos felvetés. Állampolgári és jogi kötelezettségünk a segítségnyújtás ilyen esetekben, de mindig a saját biztonságunk a legelső. Tehát, ha ilyesmit észlelünk, akkor ne menjünk el mellette szó nélkül, ne fordítsuk el a fejünket, de úgy cselekedjünk, hogy közben óvjuk a saját biztonságunkat is. Nem kell feltétlenük elfogni az elkövetőt, az is segít, ha megfigyeljük és megjegyezzük az arcát, testalkatát, ruházatát, megnézzük, hogy merre menekül, és hívjuk a rendőrséget. Mert nem győzöm hangsúlyozni, a legfontosabb, hogy figyeljünk egymásra!