Május 11-én, vasárnap a Rex Kutyaotthon Alapítvány szervezésében, a felelős állattartás napja alkalmából ingyenes, egész napos családi rendezvényt tartanak a káposztásmegyeri Farkas-erdő mellett található Rex Állatszigeten.
Az alapítvány immáron kilencedik alkalommal rendezi meg ezt a jeles napot, melynek célja, hogy a látogatók megismerjék a felelős állattartás fontosságát. A program egész napos, változatos előadásokkal és tudományos stand-upokkal várja az érdeklődőket elsősorban a felelős állattartás és a hungarikumok témájában. Az idei rendezvényen a magyar kultúra egyedülálló értékei mellett, a hungarikumok is nagy hangsúlyt kapnak majd.
A családokat színes programkínálat fogadja, ahol a kicsik és nagyok egyaránt megtalálhatják a számukra érdekes elfoglaltságokat. A gyerekek többek között találkozhatnak Kalap Jakabbal is, aki a „Kutyabál” keretében kilenc magyar kutyafajtát mutat majd be a közönségnek. Emellett lesznek lovas foglalkozások, arcfestés, játéksarok, mesesarok, valamint állomásos pontgyűjtő játékok is a gyerekeknek. A rendezvényre a belépés ingyenes, azonban a szervezők arra kérik a résztvevőket, hogy lehetőségükhöz mérten támogassák a gondozott állatokat adománnyal.
A felelős állattartás napja a Rex Kutyaotthon Alapítvány kezdeményezésére jött létre. A jeles nap célja, hogy felhívja a figyelmet a felelős állattartás jelentőségére, és hogy minél többen megismerjék a felelős állattartás hét aranyszabályát. Sajnos hazánkban még mindig sokan nem gondoskodnak megfelelően háziállataikról, így országszerte több tízezer kutyus kóborol, a kontroll nélkül szaporodó gazdátlan macskák száma pedig ennek a többszöröse is lehet.
Mi is az a felelős állattartás, és miért olyan fontos?
A felelős állattartás alapvető jelentőségű mind az állatok jólléte, mind a társadalom szempontjából. Az állatok is érző lények, melyeknek szükségük van megfelelő táplálásra, biztonságos és tiszta környezetre, rendszeres állatorvosi ellátásra, és nem utolsósorban szeretetre, törődésre. Egy állat tartása nem csupán örömforrás, hanem komoly felelősség is.
A felelős gazda nemcsak kedvencéről gondoskodik, hanem környezetére is tekintettel van. A felelős állattartás így nemcsak az állatok érdeke, hanem hozzájárul egy tudatosabb, együttérzőbb társadalom kialakulásához is.
A felelős állattartásnak hét aranyszabálya van. Az első a szeretet, amely a szeretetteljes törődést és a kedvencünk iránti gondoskodás kifejezését jelenti. A második a megfelelő táplálás, amely azt jelenti, hogy kisállatunk számára mindig az igényeinek megfelelő eledelt és friss ivóvizet biztosítsunk. A harmadik az ápolás, ide tartozik a szőrzet, a karmok és a fogazat rendszeres tisztítása, karbantartása. A negyedik a pihenés, vagyis annak biztosítása, hogy kis kedvencünk számára legyen egy nyugodt, az időjárás viszontagságaitól védett pihenőhely. Az ötödik az egészség, hiszen kiemelten fontos a rendszeres védőoltások beadatása és a megfelelő állatorvosi ellátás biztosítása. A hatodik a mozgás, vagyis a gazdi felelőssége, hogy kedvence számára mindennap biztosítsa a megfelelő mozgáslehetőséget, a sétát és a játékot. A hetedik pedig a házi kedvenc esetleges utódainak kérdése, vagyis a nem kívánt szaporulat megelőzése érdekében történő ivartalanítás, amely hosszú távon az állat és a gazda életét is megkönnyíti.
Ezen szabályok betartása segít abban, hogy bárki felelős gazdivá válhasson. Mindez elkötelezettséget, időt és anyagi áldozatot is kíván, hiszen a gazdának el kell sajátítania az állattartás alapvető ismereteit, és biztosítania kell ezeket kedvence számára. Ez hatalmas, de nemes felelősség.
A vasárnapi rendezvény helyszíne: Rex Állatsziget (1048 Budapest, Óceánárok u. 33.)
A rendezvény időpontja: 2025. május 11. (vasárnap) 10-17 óráig.
Részletes program:
Előadások, tudományos stand-upok a felelős állattartásról és a hungarikumokról:
• Udvarhelyi-Tóth Kata: Minden vizsla ugyanolyan bolondos? – a kutyafajták- és típusok ismeretének fontossága.
• Dr. Király Péter: Gazdiságtan, avagy hogyan váljunk jó gazdává?
• Bödők Gergely: A vadászat négylábú mesterei – A magyar vadászkutyák története és szerepe
• Makó János: A rónák őrzői – A magyar pásztorkutyák
• Demjén Zsófia: A méhészet nemzeti értékei
• Mayer Tamás: A hungarikumokól másképpen
• Mirtse Áron: Élő nemzeti kincseink: a magyar állatfajták
Színpadi előadások, bemutatók:
• 10:15 Kalap Jakab: Kutyabál – A 9 magyar kutyafajta bemutatása gyerekeknek
• 11:00 Rex Kutyaiskola bemutatója: engedelmes és őrző-védő bemutató
• 12:00 Dr. Vetter Szilvia (kuratóriumi elnök, Közös ügyünk az állatvédelem Alapítvány) és dr. Nagy Csilla (szakjogász) beszélgetése: Gazdijog – mit tehetsz és mit muszáj megtenned kutyatartóként?
• 13:00 Solymász bemutató
• 15:30 Majorka Színház: Gyurka citerája