•  
  •  
  •  

123 éves múltja kötelezi Újpest legismertebb gyárát a magas minőség szinten tartására, a folyamatos fejlődésre. Az ipari örökség újabb fejezete kezdődött el egy augusztus 28-án aláírt szerződéssel, melyben a Tungsram fejlesztését is érintő kutatási együttműködési projekt indult el.

Kutatási és fejlesztési projektekre kiterjedő együttműködési megállapodást írt alá a Tungsram Csoport és az állami tulajdonú Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. Újpesten, a gyár Váci úti központi telephelyén.

A Tungsram elnök-vezérigazgatója, Jörg Bauer egy éve birtokolja a céget, nemzetközi érdekeltségű vállalatként stratégiai célnak tekinti a magyar kisvállalkozások külföldi terjeszkedését is, továbbá közvetítői szerepet vállalva a kutatói és a gazdasági élet szereplői között. A Tungsram neve, megbízhatósága, minősége világszerte ismert – igazi magyar márka.

Grasselli Norbert, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója ennek szellemében azt várja a megállapodástól, hogy új együttműködések jöhetnek létre többek között az agrárium és az intelligens technológiák területén. A speciális, melegházi növénytermesztéshez használandó LED-fényforrások, az okos világítástechnikai alkalmazások, és a köztéri, illetve ipari megvilágítás terén várhatóak jelentős mértékű újítások, fejlesztések.

A vállalati kapcsolatok bővüléséből külföldön is piacképes termékek születhetnek. Ezek fejlesztését az Innovációs és Technológiai Minisztériumhoz (ITM) tartozó társaság segíti majd. Ezt erősítette meg Szigeti Ádám, az ITM innovációért felelős helyettes államtitkára is, a kormányzat célja a magyar cégek versenyképességének erősítése. A Tungsram integrátorként, piaci körülmények között biztosíthatja a részvételt a kutatásokban és innovatív fejlesztésekben a belföldi kis- és közepes vállalkozások számára.

Tungsram – Újpest büszkesége

A 123 éves, mindig is újpesti központú és alapítású Tungsramot a rendszerváltáskor, 1989-ben az amerikai General Electric (GE) vásárolta fel. A GE Lighting csaknem 30 évvel később eladta európai, közel-keleti és törökországi fényforrásüzletágát, valamint az autólámpa-ágazatot, így tavaly áprilisban, a Tungsram Csoport létrejöttével a magyar márkanév ismét megjelenhetett a világpiacon. A budapesti központú cég Nagykanizsán, Hajdúböszörményben, Zalaegerszegen, Kisvárdán és Szentendrén is működtet üzemeket, másfélezer beszállítójának több mint a harmada magyar vállalkozás. A Tungsram több mint 4 ezer embert foglalkoztat, 100 országban van jelen, és csaknem két tucatnyi leányvállalatot működtet világszerte. Bay Zoltán fizikus volt a gyár leghíresebb mérnöke, 1948-ig a Tungsram kutató laboratóriumát vezette, majd emigrációba kényszerülve amerikai egyetemeken dolgozott. Nevéhez fűződik a radarcsillagászat mint új tudományág létrejötte, a magyar holdradar-kísérlet, a fotoelektron-sokszorozó és a fénysebességre alapozott méterdefiníció megalkotása.