A Görgey-szobornál emlékezett meg ma délelőtt az aradi vértanúkról Újpest önkormányzata. Nagy István alpolgámester beszédét teljes egészében közöljük.
A mai napon tehát egyúttal a magyar szabadságot ünnepeljük. Szabadságunk azt jelenti: mi döntünk saját sorsunkról, életünkről. Arról, hogy miképp rendezzük be az életünket a saját hazánkban. Ezzel együtt jár, hogy felelősséget vállalunk döntéseinkért, és meglévő jogainkkal való élés mellett eleget teszünk kötelezettségeinknek is.
Ez volt a 48-as hősök célja. Az, hogy Magyarországnak saját felelős kormánya legyen, vagyis, mi magyarok döntsünk a saját jövőnkről, saját életünkről, saját ügyeinkről. Ne másutt, ne Bécsben döntsenek rólunk. Ezért áldozták életüket az aradi vértanúk, a Pesten kivégzett Batthyányi Lajos, és 48-49-es forradalom és szabadságharc valamennyi mártírja.
Nem mindig azonnal, sokszor súlyos áldozatok árán, de végül győz az igazság, és ennek gyümölcsét utána nemzedékek élvezhetik. A 48-as forradalom is elérte végül a célját, de később mégis hasonló célért kénytelenek küzdeni azután 1956-ban a magyar forradalmárok, az akkori hősök is. Azért küzdöttek, hogy ne Moszkvában döntsenek Magyarország és a magyarok jövőjéről, ügyeiről, hanem mi magunk alakíthassuk a saját életünket.
S azt tapasztaljuk, hogy még ma is aktuális ez a küzdelem. A bő másfélszáz év alatt számos tekintetben nagyot fejlődött a világ. Ugyanakkor azonban azzal is szembe kell néznünk, hogy az emberi alaptermészet kevéssé változik, ezért a történelem újra és újra ismétli önmagát.
A jelenlévő fiatalokat is látva úgy vélem, létfontosságú, hogy a jövő nemzedékeknek a múlt ismeretével és a hősök tiszteletével együtt azt is átadjuk, arra is felkészítsük őket, hogy nekünk, magyaroknak újra és újra meg kell küzdenünk a szabadságunkért és függetlenségünkért.
Fel kell készülni minden itt élő nemzedéknek arra, hogy a szabadság és függetlenség a Kárpát-medencében egyetlen korszakban sem magától értetődő. Múlt vasárnap is ugyanebben a kérdésben tartottunk népszavazást. Azért kellett kiállnunk, hogy ne Brüsszelben döntsék el helyettünk az Európai Unió tisztségviselői, hogy kikkel éljünk együtt a hazánkban, hanem mi, magyarok dönthessünk erről. Most, 2016-ban is meg kell küzdenünk a szabadságunkért és függetlenségünkért. Nekünk újra és újra ki kell állnunk azért, hogy a mi életünkről, jövőnkről mi, magyarok döntsünk és ne mások, más országokban.
Tisztelt Ünneplők! A 48-as hősök legfontosabb üzenete az elszánt kiállás és a nemzeti összefogás volt. Erre van és erre lesz szükségünk a következő hetekben, hónapokban, években, hogy megvédjük a szabadságunkat, és mindazt, ami magyarrá tesz bennünket. A hazánkat, a kultúránkat, hagyományainkat. Hogy úgy adjuk át országunkat az utánunk jövőknek, ahogy szüleinktől, nagyszüleinktől mi kaptuk. Olyan országként, ahol magyarok élnek, magyarul beszélnek, magyar szívvel éreznek, és magyar ésszel gondolkodnak. Ezért küzdöttek a szabadságharc hősei, és ezért adták életüket az aradi vértanúk és a magyar szabadság mindenkori vértanúi, mártírjai.
Nekünk, az elődöknek is azon kell munkálkodnunk, hogy az utánunk jövő generációnak egy biztonságos és élhető hazát adjunk örökül. Ez a mi felelősségünk!
Tisztelet és főhajtás Gróf Batthyányi Lajosnak, Lázár Vilmosnak, Dessewffy Arisztidnek, Kiss Ernőnek, Schweidel Józsefnek, Poeltenberg Ernőnek, Török Ignácnak, Lahner Györgynek, Knezich Károlynak, Nagysándor Józsefnek, Gróf Leiningen-Westerburg Károlyak, Aulich Lajosnak, Damjanich Jánosnak, Gróf Vécsey Károlynak!
Tisztelet mindenkinek, aki bátran kiáll Magyarország szabadságáért és függetlenségéért! Köszönöm, hogy meghallgattak.