A felelősségbiztosítás legismertebb fajtája a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás (KGFB) a biztosított által a szerződésben megjelölt gépjármű üzemeltetésével mások vagyonában okozott károkra és személyi sérülések esetére nyújt fedezetet. Felhívjuk szíves figyelmét, hogy a biztosítók a 2013. január 1-jétől alkalmazandó díjtarifájukat a hatályos jogszabályok alapján állapították meg meg és tették közzé október 30-ig.
I. Átszerződéssel, biztosítóváltással kapcsolatos tudnivalók
Minden magyarországi telephelyű gépjármű üzembentartója köteles a gépjármű üzemeltetése során okozott károk fedezetére felelősségbiztosítási szerződést kötni, és a szerződést folyamatos díjfizetéssel hatályban tartani. A kötelező gépjármű-felelősségbiztosítás célja az, hogy a gépjárművel okozott károk – a károkozó fizetőképességétől függetlenül – megtérüljenek. A biztosítás megkötése nemcsak az üzembentartó, hanem a biztosító számára is kötelező, a saját díjszabásának megfelelő ajánlat tekintetében.
A vonatkozó részletes szabályokat a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról szóló 2009. évi LXII. törvény (Gfbt.) rendelkezései határozzák meg.
A biztosítók díjaikat egymástól eltérő, a biztosítók közötti választásra is lehetőséget adó módon határozzák meg. A következő naptári évre vonatkozó díjtarifáikat – mint a 2013. január 1-jétől alkalmazandó díjtarifákat – az érintett biztosítók idén utoljára két országos napilapban – a Napi Gazdaságban és a Magyar Hírlapban – és a honlapjukon október 30-ig kötelesek közzétenni.
A biztosítók díjai ügyfélszolgálati irodáikban, internetes honlapjaikon, valamint a Magyar Biztosítók Szövetségének honlapján (http://www.mabisz.hu) keresztül is megismerhetőek. Hasznos segítséget nyújtanak az említett honlapokon, valamint a biztosítási alkuszok internetes oldalain található díjszámítási programok is.
A jelenlegi szabályozás szerint a biztosító az évforduló utolsó napját megelőző 50. napig elküldött írásos értesítőben tájékoztatja a szerződő felet a biztosítási évfordulóról, és a következő biztosítási időszakra a díjtarifa szerint várható díjról.
Ha elégedett szolgáltatójával és a következő évre meghatározott díj nagyságával, semmit nem kell tennie: a szerződés a biztosító által közzétett új díjtarifával hatályban marad. A szolgáltatóval való elégedettséget a nyújtott szolgáltatások és a jelenlegi díj nagysága mellett befolyásolhatja a következő évre vonatkozó díj nagysága. A következő évi díj mértéke eltérhet az adott évben (jelenleg) fizetett díj mértékétől (például gépjármű kategóriájának változása, bonus-malus osztály változása miatt).
Amennyiben Ön – a biztosítók következő évi díjtarifáinak áttekintése után, a következő évi díjbesorolásának ismeretében – biztosítót kíván váltani, biztosításának felmondásához az alábbiakat ajánljuk figyelmébe.
A szerződő felek bármelyike a biztosítási időszak utolsó napjára (biztosítási évfordulóra), azt legalább 30 nappal megelőzően a biztosítási szerződést írásban, indoklás nélkül felmondhatja. A felmondás akkor hatályos, ha az a másik félhez – azaz a biztosítóhoz – határidőben megérkezik.
A biztosítók a jogszabályi kötöttségek miatt a felmondás beérkezésének határidejét nagyon szigorúan veszik. A szerződés felmondása kizárólag írásban történhet. A szerződés elektronikus levél (e-mail) útján történő felmondását – a fokozott biztonságú elektronikus aláírással aláírt okirat kivételével – a biztosító nem fogadja, nem fogadhatja el.
A biztosítás felmondását tartalmazó írásbeli nyilatkozatot az ügyfélnek – levélben, faxon, vagy fokozott biztonságú elektronikus aláírással aláírt okirattal – meg kell küldenie az érintett biztosítóhoz. Javasoljuk, hogy postán történő feladás esetén a felmondást tértivevényes levéllel adják postára, figyelembe véve a postai átfutási időt is! Arra is van lehetőség, hogy az ügyfelek a biztosítás felmondását tartalmazó nyilatkozatukat személyesen nyújtsák be az érintett biztosító legközelebbi egységéhez. Javasoljuk, hogy dokumentáltassák a biztosító ügyintézőjével az átvételt. Lehetséges az is, hogy a felmondásra vonatkozó nyilatkozatot az ügyfelek az általuk a szerződés felmondása érdekében megbízott biztosítási alkuszhoz juttassák el és dokumentáltassák (érkeztető bélyegző, dátum, aláírás) annak átvételét az ügyintézővel. Felhívjuk a figyelmet arra, hogy alkusz igénybevétele esetén is a felmondásra vonatkozó nyilatkozatnak a biztosítási időszak utolsó napját legalább 30 nappal megelőzően kell a biztosítóhoz megérkeznie.
Kiemelten felhívjuk a figyelmet arra, hogy az alkuszi megbízási szerződés üzembentartó által aláírt példányát határidőn belül úgy kell visszaküldeni az alkuszhoz, hogy az alkusz a felmondásra vonatkozó nyilatkozatot a rendelkezésre álló határidőn belül továbbítani tudja a biztosító részére.
I.1. A díjhirdetés 2013. január 1-jét követően alkalmazandó szabályai
A 2013. január 1-jétől hatályos szabályozás értelmében a biztosítók számára megnyílik a lehetőség arra, hogy bármikor díjtarifát hirdessenek. A biztosító által meghirdetett díjtarifa a meghirdetés napjától számított 60. napot követően lép hatályba, a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződés pedig csak az aktuálisan hatályos díjtarifa szerint köthető meg.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy ez nem jelenti azt, hogy a biztosító a korábban megkötött szerződéseket a biztosítási időszakon belül a 2013. január 1-jét követő időszakban meghirdetett díjakkal módosíthatja. Így a 2010. január 1-je előtt kötött – jelenleg az állomány mintegy ¾-ét kitevő – naptári évfordulós szerződés esetén a 2013. évi biztosítási időszakra a 2012. október 30-ig meghirdetett díjtarifát kell alkalmazni. A 2010. január 1-jét követően megkötött nem naptári évfordulós szerződések esetén a szerződéskötés időpontjában hatályos díjtarifák alkalmazandók.
Felhívjuk továbbá a figyelmet arra, hogy 2013. január 1-jét követően a biztosítók a meghirdetés napjától számított 60 napos időszakon túli, előre meghatározott naptól alkalmazandó díjtarifáikat a Felügyelet honlapján, saját honlapjukon továbbá a MABISZ honlapján teszik közzé.
I.2. A szerződéses nyilatkozat telefax útján való megtétele
Lehetőség van arra, hogy az ügyfél a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási szerződését fax útján kösse meg, illetve mondja fel. Szükséges azonban megjegyezni, hogy mindez természetesen nem jelenti a biztosítók azon jogának korlátozását, hogy a hozzájuk intézett nyilatkozatok valóságtartalmát vizsgálják. Ha tehát a biztosító azt szükségesnek tartja, jogosult ellenőrizni a küldemény hitelességét, az ügyfélakarat valódiságát, ennek megfelelően például kérheti, hogy a feladó mutassa be az eredeti iratot is.
A biztosítóhoz nyilatkozatukat fax útján tevő ügyfeleknek arra is figyelemmel kell lenniük, hogy a felmondásra nyitva álló időszak végső periódusában, a jelentősen növekedett adatforgalom miatt az ilyen üzenetek kezelésében, illetve feldolgozásában – a felmondás határidőben történő megtételét vitássá tevő – technikai eredetű fennakadás, illetve adatvesztés következhet be. Ezek elkerülése érdekében célszerű az ügyfeleknek nyilatkozataik megtételét a határidőt megelőzően, megfelelő időben megtenni, és meggyőződni arról, hogy az igazolható módon a biztosítóhoz beérkezett-e. Javasoljuk tehát a faxüzenet biztosító általi fogadását igazoló bizonylat ellenőrzését és megőrzését.
Felhívjuk a figyelmet arra, hogy amennyiben a felmondás nem volt szabályos, úgy az újonnan választott biztosítóval kötött szerződés nem lesz érvényes.
Különösen ügyelni kell arra, hogy a felmondással érintett szerződésnél ne legyen díjhátralék/díjtartozás, mert ez a szerződés felmondással történő megszűnése helyett, a szerződés díjnemfizetéssel történő megszűnéséhez vezet.
(folytatjuk)