•  
  •  
  •  

A nyári hónapokban jellemzően több szabad­időnk van, így érdemes azt hasznosan eltölteni. Napozás közben mi más hiányozhat a jó hideg fröccsünk mellől, mint egy-két ropogós könyvújdonság?

Stéphane Garnier: Hogyan éljünk úgy, mint a kis herceg?
(Alexandra, 2021., 256.)

„Mert előbb minden felnőtt gyerek volt. De csak kevesen emlékeznek rá.” Nincs olyan felnőtt, aki ne olvasta volna gyermekként Antoine de Saint-Exupéry örök klasszikusát. Sőt, olyan is kevés van, aki ne olvasta volna felnőttként újra el A kis herceget. Előbb-utóbb mindenki tud azonosulni a főszereplővel, aki a különböző korosztályoknak más és más bölcsességet tanít. Garnier könyve minden olyan emberhez szól, aki meg szeretne őrizni magában valami gyermekit. Ne tévesszen meg senkit a cím, ez nem csupán egy újabb „megmondom a tutit, hogyan legyél boldog” könyv. Nemcsak az eredeti mű lényegét tárja fel, hanem megmutatja a legmélyebb igazságot: segít abban, hogyan kerülhetünk közelebb gyermekkorunk mágikus világához.

Rényi Ádám: Osztálytalálkozó
(21. Század Kiadó, 2021., 204.)

Megindító, abszurd, humoros, zavarba ejtő, elgondolkodtató. Ez csak pár jelző azok közül, amelyek Rényi Ádám egyedi novelláskötetére illenek. A 30 novella egymástól ugyan független, az olvasó mégis azt érzi, valamilyen szinten kapcsolódnak egymáshoz. Minden írásban ott van az ellentmondás, a feszültség, a váratlanság. A szereplők a hétköznapi élet emberei, színes karakterek, akik szinte a teljes társadalmi palettát lefedik. A történetek könnyen értelmezhetők, az író ugyanakkor kegyetlen hirtelenséggel repíti át az olvasót egy másik világba és szemrebbenés nélkül definiálja újra az eddig olvasottakat. Semmi sem az, aminek elsőre látszik, a valóság a feje tetejére áll ezekben a novellákban. Egy igazi mesekönyv felnőtteknek, aminek a végén az is kiderül, hogyan és miért került a kis vörös róka a borítóra.

Mark Forsyth: A részegség rövid története
(Lettero Kiadó, 2021., 261.)

És ha már a fröccsözés szóba került… Ki ne gondolkodott volna el már azon, hogy vajon mióta van jelen az alkohol az életünkben? Ki, mikor, mit, hogyan és miért ivott vagy épp nem ivott az őskortól a jelenkorig? Hogyan alakultak ki a különböző kultúrák eltérő szokásai? Milyen volt egy ókori kocsma? A könyvben ezekre a kérdésekre is találunk válaszokat, hiszen az író térben és időben is szabadon mozogva mutatja be az alkoholfogyasztás kultúráját. Stílusa egyszerre komoly és laza, tudományos és szellemes, mindenki számára könnyedén befogadható, miközben úgy tanít, hogy észre sem vesszük. Mintha egy régi kedvenc tanárunkat hallgatnánk egy jó pohár spiritusz mellett az emberiség és az alkoholok összetett kapcsolatáról mesélni. Egy remek könyv ivóknak és nemivóknak egyaránt.

Álljon meg egy novellára!
(Athenaeum Kiadó, 2019., 258.)

Az igen sikeres, évenként megrendezésre kerülő „Álljon meg egy novellára!” pályázat legjobbjaiból készült kötet igazi felüdülésnek számít a nyári kánikulában. Rövid kis egypercesek, modern stílus, egy régi klasszikus műfaj újraértelmezve. Zseniális kezdeményezés, tökéletes kötet. Szereplői a hétköznapok emberei, azok mindennapjairól, problémáiról olvashatunk mulatságos és sok esetben tanulságos történeteket. A novellák nagy részét már láthatta a közönség a budapesti és a vidéki nagyvárosok megállóiban. Rövidek, könnyen olvashatóak, pont el tudjuk velük ütni az időt a buszra vagy épp a villamosra várva. Jön a járatunk, mi pedig felszállunk, de már nem egyedül; minden történet robog velünk tovább.

Hornyák-Kövi Franciska

, , , , , , , , ,