A görög konyha a görög kultúra egyik leghitelesebb eleme, története több mint 4000 éves múltra tekint vissza.
Felejtsük el a minden második üzlethelységben kapható, párszáz forintos, pitákba összedobált, hamis szendvicseket! Igazán jó gyroshoz maroknyi helyen juthatunk hozzá, de akár otthon is könnyedén elkészíthetjük.
Kétség sem fér hozzá, hogy ha igazán jó gyrost akarunk csinálni, zsíros hússal kell dolgoznunk, például sertéshússal. Nyáron persze inkább a könnyedebb húsokat részesítjük előnyben, ezért csirkével vagy pulykával is dolgozhatunk.
A gyros otthoni készítésekor talán a hús sütése a legnehezebb feladat, legalábbis, ha egészen autentikus gyrost szeretnénk. Ehhez két otthoni megoldást javaslunk:
– Vágjuk csíkokra a húst, fűszerezzük be, és süssük meg serpenyőben. Ez értelemszerűen inkább gyorsan sülő húsoknál alkalmazható megoldás, pl. csirkénél vagy sertésszűznél, és nem lesz teljesen olyan a hús, mint az utcai gyrososnál.
– Sütőben sütés. Ez tovább tart, de az eredmény sokkal jobban hasonlít az eredetire. Szeletekben, lassabban sütjük a húst, és csak utána csíkozzuk fel.
Az ízek szerelmeseinek
Az igazi gyros lelke a minél eredetibb fűszerkeverék. Ez határozza meg azokat az ízeket és illatokat, amelyekről már messziről kiszúrjuk, hogy mi is készül. Gyros-fűszerkeveréket viszonylag egyszerű beszerezni, szinte minden közepes vagy nagyobb élelmiszerüzlet árul ilyet.
A tökéletes öntet
Ha egy görög étkezdében nem tzatzikit kapunk a gyrosba, akkor az már nem is görög. Ez a joghurtos, fokhagymás uborkasaláta ugyanis elengedhetetlen alkotóeleme ennek az ételnek. Elkészítése nagyon egyszerű. Az uborkát lereszeljük, és kinyomjuk a levét. Összekeverjük görög joghurttal, zúzott fokhagymával, sóval, borssal, és kész is.
Tálaljunk!
Nincsen kőbe vésve, hogy mivel együk a házi gyrosunkat, ugyanúgy tálalhatjuk friss salátával, paradicsommal, lilahagymával, sült krumplival. Ez már mindenkinek a saját fantáziájára és ízlésére van bízva.
Kale Orexe! (Jó étvágyat!)