A hagymákra legtöbbször úgy gondolunk, mint az ételek hozzávalóira. Azonban önálló ételként, illetve az étel fő összetevőjeként is megállja a helyét. Gondoljunk a hagymára, mint egy zöldségre, amiből levest főzhetünk, vagy megtölthetjük, megsüthetjük. Lettner Annamária dietetikus tippjei.
Hozzávalók:
1 szál aprított póréhagyma
1 db kockázott burgonya
1 db kockázott sárgarépa
3 evőkanál olaj
2 dl főzőtejszín
Só, őrölt bors
A hagymát az olajon kicsit átpirítjuk. Beletesszük a többi zöldséget, majd felöntjük vízzel. Fűszerekkel ízesítjük, és puhára főzzük. Behabarjuk a tejszínnel, utána leturmixoljuk krémes állagúra. Tálaláskor pirított napraforgómaggal díszítjük.
Rántott hagyma
Hozzávalók:
3 db fej vörös hagyma
5 dkg zabpehelyliszt
1 db tojás
1 evőkanál tejföl
2 evőkanál lenmagpehely
2 evőkanál búzakorpa
2 evőkanál zabkorpa
2 evőkanál búzacsíra
Olaj a kisütéshez
Só
A hagymát 1 cm vastagra szeleteljük. A tojást a tejföllel felverjük, jól megsózzuk. Panírtálcára öntjük a lisztet. A rostokat egy másik panírtálcában összekeverjük. A hagymakarikákat először a lisztbe, utána a tojásba, végül a rostokba tesszük. jól rányomjuk a rostokat. Forró olajban aranyszínűre sütjük. Feltétként, sült húsok mellé, vagy hidegtálakhoz kínáljuk.
Lilahagyma-saláta
Hozzávalók:
3 db lilahagyma
1 csokor aprított petrezselyem
Ecet, só, cukor, víz
A hagymát vékony szeletekre vágjuk, és besózzuk. Páclevet készítünk víz, ecet, cukor, só hozzáadásával. Kifacsarjuk a besózott hagyma levét, és a páclébe tesszük. Tetejét megszórjuk petrezselyemmel, és kevés olívaolajat csurgatunk rá.
Majonézes újhagymasaláta
Hozzávalók:
1 csomag újhagyma
10 dkg fürtös uborka
1 dl majonéz
1 evőkanál mustár
3 dl tejföl
1 kávés kanál citromlé
Só, őrölt szerecsendió
1 db paradicsom
A hagymát fél cm-es darabokra vágjuk a zöldjével együtt. Az uborkát apró kockákra vágjuk. A majonézt keverjük ki a mustárral, citromlével, tejföllel, fűszerekkel. A zöldségeket keverjük bele a majonézes mártásba. Paradicsom gerezdekkel díszítjük.
Jó étvágyat!