Idén február 9. és 16. között ünnepeljük a házasság hetét: a közel két évtizede, Angliából elindult kezdeményezés célja, hogy minden évben egy hétig a házasság és a család fontosságára irányítsa a figyelmet. A házasság hete apropóján Féth Tímea esküvőszervező szakembert kérdeztük a kortárs trendekről: hány évesen és hol házasodnak a legszívesebben a magyarok és mi a legfontosabb egy esküvőben a párok szerint?
Az Újpest Önkormányzata Anyakönyvi Csoportjának statisztikái szerint 2021-ben egy nagyobb kiugrást lehetett megfigyelni a házasságkötések számában, azóta viszont stagnálás tapasztalható. Újpesten évente mintegy 400-410 pár köti össze az életét, azonban a házasságok fele válással végződik.
Általános tendencia, hogy egyre többen házasodnak az idősebb korosztályokból – mondja Féth Tímea. Amíg a korábbi évtizedekben főleg 20 és 30 év közöttiek kötöttek házasságot, ma már legalább annyian esküsznek 30-40 éves korukban vagy még később. Ebben benne van, hogy egyre gyakoribbak az újraházasodások, amikor valaki korábban volt már házas, de elvált és most másodszor is férjhez megy vagy elvesz valakit, mondjuk 40 vagy 50 évesen. „Esküvőszervezői szemmel ilyenkor azt látom, hogy sokkal több tapasztalatuk van a pároknak, tudják, mit szeretnének, sokkal letisztultabb igényekkel állnak elő, valamint kompromisszumképesebbek, érettebb személyiségek”.
Ugyanezt erősíti meg az újpesti anyakönyvvezetői hivatal: Újpesten is sok fiatal házasodik, ugyanakkor egyre gyakoribb a negyvenes korosztály – sokszor második – házasságkötése, sőt, akár még a hetvenes éveikben is kelnek egybe párok.
Az esküvők méretét tekintve az utóbbi években egyre inkább divatba jöttek a kicsi, 10-20, maximum 25 fős események, ennek oka azonban elsősorban a koronavírus-járvány volt. „A Covid után sokan nem akartak, vagy tudtak egy nagyobb esküvőt megengedni magunknak, ekkor kezdtek kialakulni ezek a típusú, családi jellegű esküvők” – magyarázza az esküvőszervező. „Most már inkább a 60-70 fő körüli esküvők azok, melyeket a legtöbben terveznek”. A nagy, 100 fő feletti esküvők kevésbé jellemzőek a fővárosban vagy Budapest környékén, inkább a – nem rossz értelemben vett – vidéki lagzik azok, ahová még mindig ekkora vendégsereget hívnak meg.
Napjainkban egyre gyakoribb trend, hogy külföldön élő párok jönnek haza Magyarországra, hogy itt esküdjenek. Ennek oka egyrészt, hogy a család, a rokonság idehaza él, nehéz és költséges lenne őket kiutaztatni külföldre, míg a külföldről hozott, fiatalabb vendégkör könnyebben megoldja az utazást. Emellett természetesen szempont, hogy egy magyarországi esküvő költségei negyedakkorák, mint ha például Angliában rendeznék.
Helyszínek tekintetében továbbra is a leggyakoribb felmerülő ötlet, hogy vízparton szeretnének esküdni a párok. A Balaton hosszú évtizedek óta a legnépszerűbb ilyen téren, de árban sajnos egyre borsosabb, ezért már nem mindenkinek fér bele az elképzeléseibe – mondja Féth Tímea. Alternatívaként szóba jöhetnek például a különböző tóparti helyszínek. Még mindig nagyon népszerűek a kastélyok is, valamint a kerti esküvők; utóbbiak főként a kisebb létszámú esküvők számára kínálhatnak kifejezetten igényes, szép megoldást.
Szintén gyakran keresnek a párok ún. vintage vagy rusztikus helyszínt, mely alatt a hagyományos, de magas színvonalú vidéki vendéglátást értjük: kemencében sült kenyér, házias ízek, családias környezet, egyszerű, de tiszta szobák, ahol a vendégség ott alszik. Az ilyen helyszínek – kúriák, erdei éttermek – legnagyobb pozitívuma, hogy minden igény kielégül egy helyen. A közelben van szállás, turistalátványosságok, kirándulási lehetőségek, illetve, ha a pár egyházi szertartást is szeretne, a falu vagy kisváros templomában van rá lehetőség.
És mi az a három dolog, amit a párok a legfontosabbnak tartanak? „Általában inkább a nők jeleskednek a szervezésben, a férfiak, ha szeretik a menyasszonyukat, csak hevesen bólogatnak” – nevet Féth Tímea és hozzáteszi, emiatt inkább a női oldalról tud beszámolni. Mivel a hölgyek álmaik napját szeretnék megélni, náluk egyértelműen a ruha áll az első helyen, a helyszínt is gyakran ez határozza meg. „Ha a menyasszony hercegnő szeretne lenni, akkor egy kastélyban képzeli el az esküvőjét, ha letisztult, laza ruhát választ, akkor jön képbe a vintage erdei helyszín”.
A második legfontosabb dolog természetesen a helyszín. A legfontosabb, hogy jó ételeket és kellemes atmoszférát kínáló helyet válasszunk – magyarázza az esküvőszervező. Fontos, hogy igényes környezet legyen, ahol a pár és a vendégek is jól érzik magukat, divatos kifejezéssel élve, jó legyen a hely vibe-ja. Féth Tímea kiemeli még a zene fontosságát: „a jó hangulat nagyon meghatározó egy esküvőn, a rosszul megválasztott zenével pedig nagyon könnyen elronthatjuk az egészet”.
Ennek dacára nem a zene, hanem a fotó áll a rangsor harmadik helyén. A fotós az, aki megörökíti az eseményt, az általa készített képeket fogják megmutatni a párok a gyerekeiknek, unokáiknak. A menyasszonyok a nagy napon a ruhában, sminkben, különleges hajjal gyönyörű szépek, ezért szívesen és büszkén veszik elő később az esküvőn készült képeket. Egy jó fotós kincset ér, ezért sohasem szabad sajnálni rá a pénzt – véli az esküvőszervező. A párok többsége ezzel tisztában van és ha bármiről le kell mondani, a fotós biztosan nem ezek közé tartozik.
RD