A szezámmagot a magok királyának nevezik. Indiából származik. Nem is gondolnánk, hogy amilyen kicsi, az élettani értéke olyan nagyon magas.
Sok vitamint, ásványi anyagot, fehérjét, olajokat és rostot tartalmaz. Kiemelkedő a Ca (975 mg), K (465 mg), Mg (351 mg), Fe (14,6 mg) tartalma. Segít a csontok, a bőr, haj, ízületek, érfalak karbantartásában. Véd a DNS károsodástól, UV sugárzástól, csökkenti a szorongást a benne lévő komplex tápanyagok segítségével.
A szezámmagot belekeverhetjük a panírmorzsába, müzlibe. Díszíthetjük vele a salátákat, süteményeket, pékárukat.
A szezámolaj antioxidánsokat, fitinsavat, fitoszterolokat tartalmaz, így gyulladáscsökkentő, kollagéntermelő, bőr- és hajápolásra, masszázsra is alkalmas az étkezési felhasználás mellett. A szezámolajat ételekbe, salátákba, süteményekbe tehetjük.
A szezámkrém kissé megpirított szezámmagból és annyi vízből áll, amennyi a kenhető állaghoz kell. Kevés sóval ízesíthetjük.
Tahini: 20 dkg pirított szezámmag, 1 dl víz, 2 evőkanál olíva olaj, ½ citrom leve, 1 gerezd zúzott fokhagyma, só összetevőket összeturmixoljuk. A krémes állagú tahinit krémlevesekbe, főzelékbe, reggelizőkrémekbe keverhetjük. Majonézes salátákba, mártásokba, alkalmazhatjuk.
Halvakrém: 20 dkg pirított szezámmaghoz tetszés szerinti mézet adunk a megfelelő krémes állag eléréséig. A halvakrémet sütemények töltelékébe, tetejére, vagy pudingokba, desszertekbe tehetjük.
Hummusz: 25 dkg csicseriborsót előző nap beáztatunk, majd puhára főzzük sós vízben. Leöblítjük és elturmixoljuk 1 citrom levével, 10 dkg tahinival, 1 gerezd zúzott fokhagymával, 1 dl olíva olajjal. Annyi vizet tegyünk hozzá, hogy krémes állagú legyen. A krémeket zárt edényben, hűtőben tároljuk.
Lettner Annamária