A világ élelmezésének problémájára is megoldást adhat az az innováció, melybe most a gyár is besegített.
Innovációs díjat nyert az újpesti székhelyű Tungsram-gyár: az elismerést György István, az ITM gazdaságstratégiáért és szabályozásért felelős államtitkára adta át egy szerdai eseményen. Kiemelte, hogy a vertikális farm létrehozásába a magyar kormány is besegített: az 575 millió forintos beruházási költség csaknem felét, 250 milliót állta a kormány.
A vertikális park egy olyan agrármegoldás, amely városi környezetben, vagyis nem csak szántóföldön, a „szabadban” teszi lehetővé, hogy zöldség, gyümölcs teremjen. A most létrehozott farm százötven négyzetméteres, mikrozöldségek telepítésére és nevelésére alkalmas parcellát jelent.
Ez a technológia az egyik válasz lehet arra a problémára, hogy jóslatok szerint 2050-re kilencmilliárd ember él majd a bolygón, és többségük városi életmódja miatt egyre nagyobb mennyiségű élelem kell majd: a tudósok úgy számolnak, hogy a mostaninál hetven százalékkal több, amire csak harminc éve van az emberiségnek, hogy valahogyan megoldja. A most létrehozott „minifarmhoz” a Tungsram a világítási rendszert biztosította, amelyhez az elemek a cég hajdúböszörményi és nagykanizsai gyáregységeiben készültek.
Az ITM és a Tungsram is büszke arra, hogy több egyetemmel is együttműködtek a projekt során, valamint hogy a légkondicionáló rendszert leszámítva a teljes farm magyar termékekből, magyar szakemberek munkájával készült el.
György István államtitkár elmondta: hazánk mindig is agrárnagyhatalom volt, a vertikális farm másik nagy előnye pedig éppen az, hogy kíméletesen bánik a természeti erőforrásokkal, például magával a termőfölddel vagy a vízkészlettel.