•  
  •  
  •  

Parkolás, Újpesti Piac, bicikliút, víztorony – számos témában válaszolt Újpest vezetése a szerdai közmeghallgatáson.

Idén másodjára tartott közmeghallgatást az újpesti városvezetés. Az önkormányzathoz előzetesen benyújtott 33 darab levélben csaknem 150 kérdést fogalmaztak meg a IV. kerületi polgárok. A közterek karbantartása és parkolóhely-probléma mellett szóba került többek közt az Újpesti Piac fenntartása, az UTE finanszírozása, a kerékpárutak és a Víztorony jövője is.

Nem a fizetős parkolók jelentik a megoldást a kerület parkolási problémáira

Hatalmas gond a helyieknek, hogy hol tegyék le lakóhelyükhöz közel az autójukat. Mivel Újpesten nincsenek fizetős zónák, ezért az agglomerációból érkezők gyakran hagyják az itteni csomóponton a járműveket, ellehetetlenítve a kerületiek parkolását. Egy ilyen, tipikusan neuralgikus pont a Károlyi István utcától a Király utcán át a Virág utcáig tartó szakasz. Déri Tibor polgármester elmondta, jelenleg 5000 autó számára van hely a környéken, azonban a területre bejelentett gépjárművek száma 8500. Ezért a fizetős zóna kialakítása már önmagában véve sem jelentene megoldást. Ahogy Déri fogalmazott, „jelen pillanatban, hogyha ezt a koncepciót, ezt az övezeti besorolást valósítjuk meg, ami most elméletileg létezik fővárosi és helyi szinten egyaránt, akkor a problémát nem oldjuk meg, csak kívülre helyezzük.” A városvezetés szeptemberben megkezdi a valós lehetőségek felmérését.

Térköz projekt beton nélkül

Természetesen joggal kíváncsi a lakosság az Újpesti Piac állapotára és az előtte található Szent István tér – látszólag – félbehagyott felújítására. A korábbi tervek alapján a terület nagy része beton borítást kapott volna, emiatt a 2019-ben megválasztott vezetés felülvizsgálta a terveket és a Térköz projekt részeként 400 millió forintot különített el új tervek létrehozására és megvalósítására. A polgármester biztosította a jelenlévőket arról, hogy az előzetes terveket Budapest főépítésze már jóváhagyta, tehát a Szent István tér kialakításának munkái nem állnak meg.

Többen gondolhatják úgy, hogy a terület felújítása szervesen kapcsolódik a piachoz, ez azonban két különböző projekt – hívta fel a figyelmet Déri Tibor. A piac az átadás után, sajnálatos módon szinte azonnal elkezdett amortizálódni. Trippon Norbert gazdaságért, költségvetésért, városüzemeltetésért és projektmenedzsmentért felelős alpolgármester emlékeztetett, hogy hivatalba lépésük után kiderült: a kivitelezés során nem megfelelő padlóburkolatot kapott a terület, mint ahogy a nyílászárókat sem erre a szintű terhelésre találták ki.

További problémát jelent az alsó szint beázása. Trippon Norbert szavai szerint „A Piac Kft., az üzemeltető, már több mint 20 millió forintot elköltött ezekre a javítási munkálatokra, illetve egy jogi eljárás keretében a mintegy 100 millió forintos bankgaranciából le tudott hívni 70 millió forintot és 30 millióért még küzdenek,  abból lehet, hogy peres eljárás lesz.”

Bicikliút a káposztásmegyeriek számára is

A VEKOP pályázat keretében az eredeti tervekkel ellentétben egészen Káposztásmegyerig kivezetik a kerékpárutat, mivel Újpest a fővárostól a korábban ígért 300 millió forint helyett 507 millió forint támogatást kap a bicikliút kiépítésére. A bringasávot úgy alakítják ki, hogy az autós forgalmat nem zavarja. Az együttműködésre a BKK is nyitott.

A víztoronyban rejlő lehetőségek

Újpest emblematikus épülete jelenleg a Fővárosi Vízművek tulajdonában áll és bár idén nem tudja megvásárolni az önkormányzat, tárgyalások folynak róla. Hosszútávú terv, hogy az épület méltó legyen régi híréhez és a későbbiekben lehetőség nyíljon akár turisztikai célra is használni. Déri Tibor polgármester az építészhallgatókat vonná be a torony felújításába, várhatóan jövő év elejétől pályázatot írnak ki leendő építészek számára, a tervekre pedig a szakmai zsűrin túl kerületi lakosok is szavazhatnak majd.

Érkeztek kérdések az UTE és az önkormányzat kapcsolatáról is. A polgármester elmondta, az önkormányzat mindössze az éves közgyűlésre kap meghívást az UTE-tól és továbbra sem kívánnak beleszólni a belső ügyeikbe.

Számos közterület felújításáról, utca és zöldövezet karbantartásáról esett még szó, a városvezetés biztosította a lakosságot ezek folyamatos felülvizsgálatáról, az FKF-fel való együttműködésről és a közbiztonság erősítéséről. Ez utóbbira várhatóan összesen 21 kamerát üzemelnek be a kerületben, ebből 15-öt saját pénzből, 6 darab a VEKOP pályázat keretében kerül majd ki – részletezte Czigler László várostervezésért, közbiztonság és rendészetért felelős alpolgármester.

A közmeghallgatás részletes jegyzőkönyvét hamarosan teljes egészében elolvashatják az ujpest.hu oldalon.