Javul a szmoghelyzet, de még marad a riasztás tájékoztatási fokozata

  •  
  •  
  •  

Az elkezdődött lassú javulás ellenére még marad a szmogriadó tájékoztatási fokozata.

A szálló por koncentrációja tegnap már csak a Széna téren haladta meg a tájékoztatási küszöbértéket (75 µg/m3), ugyanakkor a Teleki tér környékén, Káposztásmegyeren, Budatétényen és a Dózsa György úti Honvéd-telepen már egészségügyi határérték (50 µg/m3) alatti volt.

A ma működő többi hat vizsgálati ponton a tájékoztatási szint (75 µg/m3) és az egészségügyi határérték (50 µg/m3) közötti állapot alakult ki.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat legújabb előrejelzése szerint ma a PM10 koncentrációja várhatóan még a tájékoztatási határérték körül alakulhat, ugrásszerű változás nem, de kora estétől fokozatos javulás kezdődhet.

A hétvégén továbbra is inkább csak kisebb javulás vagy stagnálás valószínű, a PM10 koncentrációja az egészségügyi határérték felett valószínű. Hétfőtől változékonnyá válik az idő, a levegőminőség várhatóan tartósan az egészségügyi határérték alá csökken.

A fentiekre tekintettel – az ismételt romlás megelőzése és a további alkalmazkodás elősegítése érdekében – indokolt a szmogriadó tájékoztatási fokozatának fenntartása.

A tájékoztatási és riasztási szint közötti rövid idejű hatás veszélyt jelent az emberi egészségre a lakosság valamely különösen érzékeny csoportjainál, különösen a gyermekeknél, időskorúaknál, betegeknél.

A fővárosi szmoghelyzet romlásának elkerülése érdekében Tarlós István főpolgármester – az eddigi lakossági együttműködést megköszönve, továbbra is – felkéri a lakosságot és a légszennyezőket a következő önkéntesen betartandó, megelőző intézkedésekre:

a) a fővárosi úti célok eléréséhez mérsékeljék, vagy lehetőség szerint szüneteltessék az egyéni gépjárműhasználatot, részesítsék előnyben a közösségi közlekedést;
b) mellőzzék a gépjárművek indokolatlan – álló helyzetben történő – alapjárati üzemeltetését;
c) mérsékeljék a szilárd- és olajtüzelésű berendezések – ha egy háztartásban létezik földgáztüzelési mód, akkor mellőzzék a szilárdtüzelésű kandallók, cserépkályhák – használatát;
d) a szolgáltató, illetve termelő tevékenységet ellátó létesítmények üzemeltetői csökkentsék porkibocsátásukat.

A szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatára vonatkozó kéréshez kapcsolódóan felhívjuk arra is a figyelmet, hogy a vonatkozó jogszabály szerint: „hulladék nyílt téri, vagy a hulladékok égetésének feltételeit rögzítő jogszabályban foglaltaknak nem megfelelő berendezésben történő égetése, a háztartásban keletkező papírhulladék és veszélyesnek nem minősülő, kezeletlen fahulladék háztartási berendezésben történő égetése kivételével tilos”.