Hősi halált halt újpesti katonáknak kívánnak emlékhelyet állítani Békés megyében

  •  
  •  
  •  

Nemrég derült fény két újpesti katona, Viszler Gyula és Pollák Imre személyazonosságára, akiket 1919 áprilisában a mai Csárdaszállás község területén meggyilkoltak a román hadsereg megszálló erői. A hősi halált halt két fiatal katonára kopjafákkal kívánnak emlékezni a Békés vármegyében található községben.

Ladó Balázs, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem mesterszakos történészhallgatója az alapszakos szakdolgozatában mindenképpen szülőfaluja, a Békés vármegyei Csárdaszállás múltjával szeretett volna foglalkozni, így kezdett el kutatni az egykori csárdaszállási téesziroda kertjében állt, de az ezredforduló környékén elbontott emlékmű után. Sikerült kikutatnia, hogy a néhai emlékmű három magyar vöröskatona előtt tisztelgett, akiket a megszálló román királyi hadsereg egységei 1919. április 27-én a falu mai közigazgatási területén (akkoriban még Kőröstarcsai tanyák néven volt ismert a környék) meggyilkoltak és a közelben el is hantolták őket.

A meglepetések azonban itt még nem értek véget, további kutatások során kiderült, hogy nem három, hanem összesen öt áldozat volt a településen. A három eredetileg is ismert hősi halált halt katonáról pontosan tudni lehet, hol nyugszanak (a jeltelen sírhelyek feltárása várhatóan a jövő évben megtörténik a Honvédelmi Minisztérium Hadisírgondozó és Hőskultusz Igazgatóságának köszönhetően), a két további áldozat nyughelyét és kivégzésük körülményeit azonban (egyelőre) teljes homály borítja.

A két újpesti katona adatai a halotti nyilvántartásban. (fotó: Ladó Balázs)

Mindössze annyit tudni, halotti anyakönyvi nyilvántartások alapján, hogy a két kivégzett katona, a 26 éves Viszler Gyula és a 21 éves Pollák Imre civil foglalkozásukat tekintve vas- és fémmunkások voltak és az akkor még Pest környéki önálló városból, Újpestről származtak.

Ladó mindenképpen szeretné, hogy a két kivégzett újpesti katona méltó emlékhelyet kapjon Csárdaszálláson, ezért a közelmúltban megkereste a község polgármesterét, Nagy Zsolt Sándornét és a képviselő-testületet, hogy jelöljenek ki egy helyet a település valamely közterületén, ahol felállíthatnák az áldozatok kopjafáját. A két kopjafa elkészítését Szelekovszky László újkígyósi fafaragó mester vállalta el, a becsült költség várhatóan 150 ezer forint körül alakul, melyet közadakozásból kívánnak fedezni. Az emlékhely ünnepélyes átadására várhatóan október végén vagy november elején kerül sor.

A kutató szeretné kihangsúlyozni, hogy nem a Tanácsköztársaság előtt kívánnak tisztelegni az emlékművel. Az öt elesett, hősi halált halt katona nem osztályharcos indíttatásból fogott fegyvert és vonult be, hanem a hazáját, Magyarországot védte a román hadsereg előrenyomulásával szemben. Pusztán a történelem viharainak okán történt, hogy akkor, 1919 áprilisában éppen a magyar vörös hadsereg számított az ország reguláris haderejének.

RD

, , ,