Kedd délelőtt a Tháliában

  •  
  •  
  •  

Immáron harmadik éve, hogy havi rendszerességgel látogat el az Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnázium 11. és 12. évfolyama a Thália Színház Mikroszínpadán megrendezésre kerülő színházpedagógiai programra.

Diákként rendkívül örülünk annak, mikor a tananyagot iskolán kívüli programmal színesítik. A színházba járás igazi élmény számunkra, hozzájárul műveltségünk, látókörünk szélesítéséhez. Hálásak vagyunk a színháznak ezért a nem mindennapi lehetőségért, hogy havonta részt vehetünk egy ilyen előadáson és az azt követő beszélgetésen. Magyartanárunkkal az aznapi irodalomórát is egy ehhez kapcsolódó kötetlen beszélgetéssel folytatjuk, ahol a diákok szabadon elmondhatják véleményüket, akár a darabról, vagy az azt feldolgozó problémá(k)ról. Az pedig különösen tetszik, hogy a darab utáni beszélgetésen vagy előadáson kérdezhetünk is, mert így sokkal interaktívabbá válik az előadás. Nagy élmény volt számunkra, hogy olyan kortárs íróval is találkoztunk, akiről addig csak órán hallottunk. Háy János igazán közvetlen ember, jó érzés volt, hogy komolyan vette minden kérdésünket, és őszintén válaszolt nekünk.” Iskolánk magyartanára, Bédi János, az esemény egyik szervezője tartja a darabokhoz kapcsolódó előadásokat, a meghívott vendégekkel, szerzőkkel pedig közös beszélgetéseket vezetnek Dinnyei Bélával, a Dózsa György Gimnázium filozófiatanárával. A koncepció egyszerű: a középiskolai tananyaghoz kötődő,vagy a gimnazista korosztály érdeklődésére számot tartó előadás megtekintése után a diákok az adott darabhoz kapcsolódó ismeretterjesztő előadást tekinthetnek meg. Az évek során a Gór Nagy Mária Színitanoda növendékeinek előadásában feldolgozott művek közül a teljesség igénye nélkül néhány. Madách: Az ember tragédiája (2013-as évadban), majd ezt követően tematikus évadok keretében – Szenvedély az irodalomban (2014), A nő szerepe az irodalomban (2015), idén pedig: Férfiak az irodalomban – kerülnek színpadra a legkülönbözőbb korok darabjai (García Lorca: Vérnász, Shakespeare: Rómeó és Júlia, Molière: Mizantróp, Egressy Zoltán: Portugál, Háy János: Házasságon
innen, házasságon túl, Barta Lajos: Szerelem. A diákok a délelőtti előadáson – beavató színházról lévén szó – feltehetik kérdéseiket az előadóknak (adott esetben magának a darab szerzőjének is!), és ízelítőt kaphatnak abból az élményből, ami a színházba járást valóban értelmiségi elfoglaltsággá teheti.

Kormos Rebeka és Naser Zeineb,
Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános
Iskola és Gimnázium, 11. a