Két kiállítás a Polgár Centrumban

  •  
  •  
  •  

Újpest Önkormányzata az elmúlt évekhez hasonlóan idén is nyár végén, augusztus 24. és 27. között rendezi meg a Városnapokat. A rendezvénynek már évek óta az egyik nyitó programja a jövőre megalakulásának huszadik évfordulóját ünneplő Újpesti Művészek Társaságának csoportos tárlata.

A kiállítás ezúttal is tematikus. A fő gondolat a város építészeti jellegzetességeinek, sajátos elemeinek megjelenítése. Lehet az egy-egy érdekes építészeti elem, például régi vagy új épület, híd, esetleg belső tér, korlát vagy ablak kiemelése, továbbgondolása, átírása. Ezzel is szeretnék felhívni a közönség figyelmét a városban található építészeti szépségekre.

A szakmai zsűri által kiválasztott képző-, ipar- és fotóművészeti alkotásokat felvonultató kiállítást augusztus 24-én, csütörtökön este hét órakor Szőnyi Krisztina grafikusművész nyitja meg az Újpest Galériában, a Polgár Centrumban. Köszöntőt mond dr. Zsigmond Barna Pál alpolgármester, zongorán közreműködik Mátrai László.

Augusztus 25-től a Magyar Alkotóművészek Országos Egyesületének Fotóművészeti Tagozata rendez Civilizált táj címmel tematikus kiállítást, ugyancsak a Polgár Centrumban. A tárlatot pénteken este hat órakor nyitja meg Varga Zsófi grafikusművész.

Olyan alkotásokat mutatnak be, amelyeken együtt jelenik meg a természeti és a mesterséges környezet. „Mára a természeti táj és a kultúrkörnyezet között nem lehet éles határvonalat húzni. Amennyire megjelenik az emberi környezet egy-egy, vagy egyre több jellegzetes építménye a természetben, ugyanannyira terjeszkedik a természet is” – olvasható a kiállítás ismertetőjében. Egyre kevesebb érintetlen tájjal lehet találkozni, és ábrázolásukra is jobbára az jellemző, hogy kimaradnak belőlük azok a motívumok, amelyek az emberi jelenlétre, a civilizált életformára utalnak.

„A természeti táj mai képét a természetes folyamatok mellett a mi természetellenes tevékenységeink is alakítják. Fordítsuk meg a nem fotózni elvét, a ha már ott van, komponáljuk bele szemléletbe! Az a megközelítés, hogy a tájkép kizárólag csak természetes elemeket tartalmazhat – Szarka Klára szavaival élve – a táj idealizálása” – írják a szervezők, akik olyan képeket válogattak össze, amelyek azt mutatják be, milyen kapcsolatba lépnek egymással a természeti táj és az emberi lét környezeti elemei.

CsJ