Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás Hollywoodnak

  •  
  •  
  •  

Neil Armstrong neve bizonyára mindenkinek ismerősen cseng. Ő volt az első ember, aki a Holdra lépett, és tőle származik a „Kis lépés egy embernek, de hatalmas ugrás az emberiségnek” történelmi jelentőségű mondata. Hihetetlen, de gyakorlatilag egy fél évszázadot kellett várnunk arra, hogy mozifilm készüljön az emberiség legveszélyesebb és legjelentősebb küldetéséről.

Tekintetbe véve, hogy milyen stáb, alkotók, írók, színészek sorakoztak fel e mögé a projekt mögé, elképesztően alacsony költségvetésűnek számít ez a film a maga 60 millió dolláros büdzséjével. Damien Chazelle harmadik (újabb Oscar-esélyes) nagyjátékfilmjében szakít a tőle megszokott tradícióval, és mellőzi a zenei betéteket. Helyette elénk tár egy olyan űrutazós filmet, amelyhez foghatót még nem láthattunk a műfajon belül.

A minimális CGI-ra, a néha dokumentarista, de amúgy a klasszikus filmes beállításokra építkező, és a 60-as évek technikáját, színeit és stílusát tükröző képi világú film sokkal inkább az emberről, sem mint a holdraszállásról szól. Ez sokak számára akár lehangoló is lehet, de tény és való, hogy Az első ember egy életrajzi dráma, melynek fókuszában Neil Armstrong áll, és csak másodsorban egy történelmi film.

A James R. Hansen könyve alapján készült alkotás 1961 és 1969 között játszódik, és hihetetlen módon mutatja be, hogy milyen áldozatokat és nehézségeket követelt meg nem csak Armstrong, de az egész amerikai nemzet részéről ez a végsőkig lehetetlennek tűnő küldetés. Ryan Gosling abszolút tökéletes a híres asztronauta szerepére, az viszont nem az ő hibájából fakad, hogy nem igazán látunk bele a karakter fejébe.

A film bár dramaturgiailag hagy némi kívánnivalót maga után, olykor-olykor döcög a sztori, de technikailag mind a hang, mind a kép és a zene egyszerűen zseniális. A szűk látószögű felvételeknek és a brutális hangkeverésnek köszönhetően a néző is úgy érezheti, mintha ő maga is be lenne zárva a rakéta kabinjába, és bizony nem kizárt, hogy egyes jeleneteknél jelentkezhet egy enyhébb fejfájás vagy szédülés.

Az első ember nem a legtökéletesebb űrutazással foglalkozó filmalkotás, de méltán helyet érdemel a legjobbak között.

A film október 18-án debütál a hazai mozikban.

Helmeczi Benjamin

Fotó: UIP Duna Film