, ,
  •  
  •  
  •  

Egy benyújtott törvényjavaslat szerint néhány adónem és illeték adója emelkedni fog. Hogy pontosan mennyivel, az majd decemberben derül ki, most csak annyit lehet tudni, hogy ezek az adó- és illetményfajták az előző év júliusának, a KSH által meghatározott infláció mértékével emelkednek majd.

Konkrétan miket is érint ez? A szeszesitalok, a dohánytermékek és üzemanyagok tételes jövedéki adóját, továbbá a gépjárműadót, valamint regisztrációs adót is.  Egyszóval infláció-követő adónk lesz ezeken a dolgokon!

Egyszerűbben, annyival lesznek drágábbak a felsorolt termékek, illetve maga a gépkocsi, amennyi az előző év júliusi inflációja!

Ebben az a szép, hogyha az infláció csökken – mondjuk az egyik évben 5 százalék volt, a következőben már „csak” 3,5 százalék –, az adó akkor is nőni fog, mert a „bázis”, tehát az a szám, az az összeg, amihez képest növekszik a következő évben az adó, az nem egy meghatározott év, hanem az előző évi nagyság. Azaz – a példánk szerint – egyik évben 5 százalékkal nő, a következőben tovább növekszik 3,5 százalékkal.

fotó: Pixabay

Az már csak hab a tortán, hogy ez a kreatív eljárás önmagában is inflációnövelő tétel, hiszen maga az árnövekedés lett beépítve ezekbe az adókba, amik a végfelhasználóknál áremelkedésként fognak megjelenni. (Tehát eleve ennyivel lesz drágább az összes fent felsorolt termék, illetve adó.)

A konkrét új adómértéket a NAV-nak a tárgyévet megelőző év október 31-ig kell közzétennie. Mivel ezen az idén már túl vagyunk, 2025-re december 15-ig kell kihirdetni az érintett adók jövő évi mértékét. 2024 júliusában 4,1 százalék volt a KSH által mért éves infláció, így a tervezett törvénymódosítás szerint a következő évben – tehát 2025-ben – ennyivel emelkednek az inflációkövetővé váló adók, vélhetően ennyivel lesz drágább az érintett termékek, áruk köre.

EJ