Látványosan alacsony a Duna vízállása – Újpesten is szembetűnő a visszahúzódott vízszint

  •  
  •  
  •  

A BRFK Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitánysága figyelmeztetést adott ki a Duna rendkívül alacsony vízállása miatt. Az Újpest Média munkatársai a Népsziget – másnéven nevén Szúnyog-sziget – térségében jártak, ahol látványos módon visszahúzódott a Duna, és a megszokottnál jóval alacsonyabb vízállás tapasztalható.

A Duna rendkívül alacsony vízállása miatt a Budapesti Rendőr-főkapitányság Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitánysága figyelmeztetést adott ki, hangsúlyozva, hogy a szokatlan vízszint komoly kockázatokat jelent a fürdőzők, a vízi sportokat űzők és a hajóval közlekedők számára egyaránt. A hatóság nyomatékosan kéri, hogy mindenki fokozott óvatossággal tartózkodjon a folyó közelében.
A rendőrség szerint a Duna alacsony vízállása jelentősen beszűkítette a folyó fő hajózási útvonalat. A nagyobb hajók számára alig maradt manőverezési lehetőség, miközben a kisebb hajók is könnyen fennakadhatnak a sekély részeken, frissen kialakult zátonyokon vagy homokpadokon.

A rendőrség kiemelten veszélyesnek tartja a vízbe ugrálást, különösen olyan helyeken, ahol korábban még mély volt a víz. Az alacsony vízállás miatt a meder teljesen átalakulhat, kövek, fémtárgyak, uszadékfa lehet közvetlenül a vízfelszín alatt, amelyek súlyos sérüléseket is okozhatnak. A rendőrség arra kér mindenkit, hogy indulás előtt mindig tájékozódjanak az aktuális vízállásról, tartsák be a fürdőzésre és vízi közlekedésre vonatkozó szabályokat, valamint fokozottan figyeljenek a gyermekekre és más, vízparton tartózkodókra is.

Évek óta nem látott aszályos időszak

Újpesten is szemmel látható a Duna apadása – szerkesztőségünk munkatársai a Népsziget környékén jártak, ahol a folyó alacsony vízállása különösen feltűnő. A cikkhez csatolt fotók is tanúsítják, hogy a meder több helyen teljesen szabaddá vált, a korábban víz borította szakaszokon ma már száraz kavicspadok és zátonyok húzódnak.

Az alacsony vízállás hátterében azonban nemcsak a jelenlegi forró, száraz nyár áll, hiszen az év első hónapjaiban is rendkívüli csapadékhiány sújtotta hazánkat. Márciusra a Duna és a Tisza felső vízgyűjtő területein rekordalacsony volt a csapadékmennyiség – emiatt a vízmércék sok helyen az elmúlt 30 év legalacsonyabb márciusi vízállásait mutatták.
Ráadásul az enyhe tavasz miatt, a szokásos év eleji árhullámok elmaradtak, nem volt elegendő hóolvadásból származó utánpótlás. Ennek következménye, hogy idén nyáron már május végétől tartósan extrém alacsony szinteket mértek a Dunán – olyat, amely korábban inkább kora őszre volt jellemző.

Sürgető vízgazdálkodási lépésekre volna szükség

A szakemberek a vízgazdálkodási fejlesztések fontosságára figyelmeztetnek. Miután hazánkban hetek óta nem hullott számottevő csapadék, a talaj felső rétege kiszáradt, a víztározók szintje folyamatosan csökken. Bár Budapest ivóvízellátása jelenleg még biztosított, az agglomerációban és több vidéki településen már locsolási tilalmat vezettek be.

A szakértők szerint rövid távon a lakosság tudatos vízhasználata jelentheti a leggyorsabb megoldást, hiszen már háztartásonként a napi 10 literrel kevesebb vízhasználat is érezhetően tehermentesítené a rendszert.

Szakértők szerint azonban hosszabb távon elengedhetetlenné válnak majd a vízhálózat fejlesztését célzó beruházások. Ilyenek például az esővíz gyűjtésére alkalmas rendszerek kialakítása, a locsolás tudatos időzítése, korszerű öntöző- és víztározó rendszerek kiépítése, valamint egyéb, nagy volumenű vízgazdálkodási fejlesztések, amelyek a fenntartható vízellátás alapját jelentik.