Megszüntetné a lomtalanítás jelenlegi formáját a MOHU

, , , ,
  •  
  •  
  •  

A tervek szerint jövőre kerületenként csak néhány gyűjtőponton lesz lehetőség lakossági hulladék lerakására Budapesten, ahová a lakóknak maguknak kell elszállítaniuk a lomokat. A Mol Hulladékgazdálkodási Zrt. (MOHU) teljesen felszámolná a lomtalanítás eddig bevett gyakorlatát.

A lomtalanítás jelenlegi formája, miszerint a fővárosi lakosok évente egyszer az ingatlanjaik elé tehetik ki a feleslegessé vált (nem veszélyes) hulladékot, melyet a Fővárosi Közterület-fenntartó munkatársai kukásautókkal elszállítanak, megszűnne 2025-től. A MOHU úgy tervezi, a következő évtől kerületenként csak néhány gyűjtőponton fogadná a hulladékot, ahová a lakóknak maguknak kellene elszállítaniuk feleslegessé vált tárgyaikat, bútoraikat. A hulladékgazdálkodási cég előre értesítené egy-egy kerület lakóit, hogy hol áll majd az a néhány kukásautó, melyekbe a kukások bepakolják és elszállítják a kidobott lomot.

A MOHU tájékoztatása szerint a gyűjtőpontok egy-egy alkalommal 3 napig tartanának nyitva és a legtávolabb 800-1000 méterre helyezkednének el a lakóingatlanoktól. Azok, akik nem képesek megoldani, hogy elszállítsák vagy elszállíttassák a lomot, díjazás ellenében igényelhetnek házhoz menő lomtalanítási szolgáltatást. Igény szerint a kerületi önkormányzatoknak lehetőségük lesz rászorultsági alapon kijelölni adott címeket, ahová a szolgáltató térítésmentesen házhoz megy, és elhozza a lomot.

Fotó: Várai Mihály / Újpest Média

A cég az indokolásában úgy fogalmaz: „az 50 éve jellemző lomtalanítási rendszer rendetlenséget eredményez a közterületeken, fennakadásokkal járhat, zavarja a lakókat, több napra megnehezíti a parkolást, és a városképet, tisztaságot is jelentősen rontja. A jelenleg érvényben lévő “mindenfajta lomot az utcára a ház elé pakolunk” típusú rendszer kivezetése, átalakítása már évek óta felmerülő kérdés a fővárosban.” Hozzáteszik: „a megoldás támogatja a környezettudatos, és fenntartható hulladékgazdálkodási rendszerek működtetését és összhangban van a hazai jogszabályi környezettel, a körforgásos hulladékgazdaság elveivel”.

A Fővárosi Közterület-fenntartó egyik illetékese szerint ugyanakkor nincs ok változtatni a már bevált gyakorlaton. „Az FKF-nek nem okozott gondot a lomtalanítás megszervezése és lebonyolítása, van hozzá elegendő kapacitásunk. (…) Az emberek nagy része egyszerűen nem fogja tudni elvinni a lomjait a gyűjtőpontokra, így sokkal kevesebb kukásautó és kukás kell majd a korábbiakhoz képest. Emellett – ebben szinte biztos vagyok – rengetegen fognak majd illegálisan megszabadulni a lomjaiktól, akár úgy, hogy leviszik a hozzájuk legközelebb eső park szélére” – nyilatkozott az FKF munkatársa a Szabad Európának.

ÚN