Ma van a lengyel-magyar barátság napja: erőt és kitartást kívánunk lengyel barátainknak a bajban

, ,
  •  
  •  
  •  

Az emléknap története 2006-ban kezdődött, amikor Lech Kaczynski lengyel és Sólyom László magyar köztársasági elnökök Győrben átadták a lengyel-magyar barátság első köztéri emlékművét. Majd egy évvel később, a magyar Országgyűlés és a lengyel Szejm – 2007 márciusában – határozatban nyilvánította ünnepnapnak március 23-át, a lengyel-magyar barátság emléknapját.

A két nép ezeréves barátságát ápoló hivatalos, állami ünnepnapot minden évben felváltva egy-egy lengyel és magyar város rendezi. Tavaly Kielce rendezte meg nagy sikerrel az emléknapot, idén pedig Csepel lett volna a házigazda. Az ünnepség azonban az ismert okok miatt elmarad, miután az idei emléknapot beárnyékolja az egész világon végig söprő járvány. Ahogy nálunk, úgy Lengyelországban is tombol a koronavírus, és az élet ott sem a megszokott kerékvágásban zajlik ezekben a napokban.

A lengyel Egészségügyi Minisztérium tegnap esti tájékoztatása szerint a járvány lengyelországi felbukkanása óta 17.607 tesztet végeztek el, melyek közül 634 végződött pozitív eredménnyel (csak tegnap 64 új esetet regisztráltak). Az elmúlt 24 órában két halálos áldozatot követelt a járvány: egy 37 éves poznani óvónő és egy 43 éves radomi buszsofőr halt bele a vírus okozta szövődményekbe – így már hétre emelkedett a koronavírus halálos áldozatainak száma Lengyelországban.

Több tízezer külföldről hazatért lengyel tölti hatósági, sok millióan pedig önkéntes karanténban ezeket a napokat, heteket. A városok leálltak, az utcák kiürültek – lényegében megállt az élet. Bezártak a kocsmák, az éttermek, az iskolák, a templomok. Elmaradnak a tömegrendezvények, félbeszakadtak a sportbajnokságok. Leállt a légiközlekedés is (a belföldi is), miután bezártak a repülőterek – emiatt sok tízezer lengyel rekedt külföldön. Értük a lengyel kormány és a LOT lengyel légitársaság különgépeket küldött a világ számos pontjára, eddig mintegy húszezer lengyelt hozva haza (Budapestről például épp ma este szállítja haza egy ilyen járat a nálunk rekedt lengyeleket és – figyelmes gesztusként – hozza haza a Lengyelországban rekedt magyarokat). Magyarország és Lengyelország között ugyanis – gyakorlatilag – minden közlekedési kapcsolat megszakadt: leállt a közúti, a vasúti és a légiközlekedés is a két ország között. A határok a személyforgalom előtt lezárultak, de az áruforgalom is a szokásos töredékére esett vissza.

A varsói tömegközlekedés a megszokott kapacitás ötödével üzemel csupán. Varsó utcái például így néztek ki a múlt héten:

Nagy általánosságban elmondható, hogy a lengyelek fegyelmezetten és türelmesen viselik a már egy hete elrendelt kényszerű bezártságot és az ezzel járó nehézségeket. A különleges jogrend bevezetése óta az utcák, a parkok valóban üresek: nem lézengenek feleslegesen a közterületeken emberek ezrei (különösen nem a családosok és az idősek). A boltokban nincs áruhiány, de egymást WC-papír gurigákért lökdöső tömeg sem. A lengyel egészségügyi rendszer minden tekintetben jobb állapotban van, mint a magyar; az ellátás színvonala kielégítő, a hírek szerint a kórházak most még jól bírják a rájuk nehezedő terhelést.

A kormány is ura egyelőre a helyzetnek; Andrzej Duda államfő minden második-harmadik nap beszél az ország 38 millió lakójához. Legutóbbi beszédében megköszönte a lengyel társadalom együttműködését a vírus elleni harcban, és az egészségügyben dolgozók mellett külön kiemelte azokat az önszerveződő kezdeményezéseket, melyek segítik a járvány elleni háború frontvonalában harcolók munkáját. Egyelőre nem merült fel, hogy elhalasztják a május 10-ére kiírt elnökválasztást, de a helyzet súlyosbodásával nem zárható ki ennek a lehetősége sem.

Magyarországon 10-12 ezer lengyel él, közülük Újpesten – a 2011-es népszámlálás adatai szerint – 126 lengyel nemzetiségű, de magyar állampolgárságú honfitársunk. (A tavalyi nemzetiségi önkormányzati választáson 68-an vettek részt.) Ebben a nehéz és szomorú időszakban őket és az Újpesti Lengyel Nemzetiségi Önkormányzatot is köszöntjük a lengyel-magyar barátság napja alkalmából. Mindannyiuknak sok egészséget és kitartást kívánunk, vigyázzanak magukra!

Éljen az évezredes lengyel-magyar barátság!

Találkozunk jövő március 23-án.

Szabó Balázs
önkormányzati képviselő
külügyekért felelős tanácsnok
Újpest, 2020. március 23.