Vajon külső alapján eldönthető-e, kiben lakozik rossz szándék? Miért ne legyenek nyilvánosak a közösségi oldalra feltöltött fényképeink? Ilyen és ehhez hasonló kérdésekről esett szó egy hetedikes osztályban tartott rendhagyó bűnmegelőző tanórán az Újpesti Csokonai Vitéz Mihály Általános Iskola és Gimnáziumban december 16-án.
Vajon két különböző korú és külsejű ember közül hogyan lehet eldönteni, melyikük közeledik ártó szándékkal? Még öt perc beszélgetés sem elég ehhez, ugyanis a jólöltözött, jómodorú, választékosan beszélő személy bár könnyen a másik bizalmába férkőzik, nem biztos, hogy nem vezérli ártó szándék. A hetedikeseknek két képzeletbeli férfiről kellett megtippelniük, melyik árthat előbb nekik, és amint kiderült, a külső és a fellépés elég megtévesztő lehet már a fiatalok számára is.
Szerencsére a felső tagozatosok előtt nem hangzott ismeretlenül, hogy a közösségi oldalakra feltöltött fényképeik láthatóságát nem szabad nyilvánosra állítani, ugyanis a két kattintással lementett képekkel könnyen vissza lehet élni, és elsősorban nem az iskolatársakról, hanem felnőttekről van szó. Ugyanígy érdemes azt is megválogatni, kinek küldünk el privátban képeket, van olyan is, aki a bizalomból elkért-kapott fotóval állt bosszút később.
Ami a telefonálást illeti, érdemes még az iskolából felhívni a szülőket, az utcán inkább a közlekedésre figyeljünk, ezzel is ügyelve a balesetmegelőzésre.
Régi tanács, de ma is él, hogy amennyiben nem lenne idő vagy mód telefonon segítséget kérni, a legközelebbi üzletbe berohanva az eladót kérjük meg, hogy értesítse a rendőröket. Hiába tűnik el a minket követő gyanús személy, az egyenruhásokat akkor sem hívtuk hiába. Fontos jelzés ugyanis számukra, hogy az adott környéket kiemelten figyelni kell, sőt, rögtön meg is találhatják az ártó szándékú személyt. Többször is hírt adtunk olyan szerencsés esetről, amikor a rendőrök még a környéken, szinte azonnal elkapták az elkövetőt. Érdemes bizalommal fordulni feléjük.
Kép és szöveg: MOA