Menj csak nyugodtan, mondta anyám. Hatéves lehettem.
Menj csak nyugodtan, mondta anyám. Huszonéves lehettem. Külföldre készültem tanulni, pontosabban a tapasztalatszerzés vagy az élménygyűjtés kifejezések közelebb állnak az ösztöndíj valós tartalmához. Elbizonytalanodtam, nem könnyű elmenni az ismeretlenbe, hónapokig külföldön élni, egyedül boldogulni, ez emésztett, inamba szállt a bátorság, gyáva voltam, mondjuk ki, ugye az ismert okok miatt nem volt birtokomban a világgá menés tapasztalata sem, és jeleztem neki, talán nem megyek. Erre mondta anyám, amit mondott, és hozzátette, csak vigyázz magadra, ha meg nagy a baj, legfeljebb hazajössz. Még étellel sem próbált marasztalni. Csendesen pityeregtünk a reptéren indulás előtt, mert hogy elmentem végül, és milyen jól tettem, életem egyik legjobb döntése volt talán.
Menj csak nyugodtan, mondta anyám. Harminc felé járhattam már. Megrekedt az életem kissé, nem haladtam semerre, előrefelé biztosan nem, váltanom kellett, otthagyni a vidéki szülőváros megszokott nyugalmát, Budapestre költözni, nem látszott más kiút. Ismét bizonytalan voltam, sajátom ez az állapot, nagyon úgy fest. Nyafogtam sokáig a család és a barátok elhagyásának dilemmáján, úgy éreztem, az identitásomat határozza meg a városom, nem tudtam, mi legyen. Erre mondta anyám, amit mondott, és nem tett hozzá semmit, nem is kellett, csak a megerősítés, de az nagyon.
Menj csak nyugodtan, mondja anyám, amikor véget érnek ritkuló látogatásaim, és visszaindulok Budapestre, ami otthonommá vált azóta, és mikor a gyerek, a feleség és a dobozokba csomagolt élelemtömeg is az autóban van már, akkor mondja ezt anyám, és közben hősiesen visszatartja gördülni készülő könnycseppjeit.
Maradj még sokáig, mondanám anyámnak most, anyák napján, ha nem lennénk annál szemérmesebbek, mint hogy ilyeneket mondjunk egymásnak, anyám is meg én is, de a virág és az ölelés pont ezt jelenti majd, köszi, hogy jókor mondtad, amiket mondtál, mondd még sokszor.